TikTok Inc. съди Монтана за първата забрана на популярното приложение в щата, като твърди, че щатът е потъпкал правото на свободно слово въз основа на погрешното мнение, че китайската собственост върху платформата представлява заплаха за националната сигурност на САЩ.
Едва през миналата седмица републиканският губернатор на щата Грег Джанфорте подписа мярка, която ще забрани изтеглянето на приложението от широката общественост от следващата година.
„Щатът прие тези извънредни и безпрецедентни мерки въз основа на нищо повече от необосновани спекулации", се казва в жалбата, цитирана от Bloomberg.
Правното оспорване на забраната от страна на компанията в понеделник във федералния съд в Мисула следва иск, подаден миналата седмица от група създатели на съдържание в TikTok, които заявиха, че законът нарушава Първата поправка на Конституцията и ще затрудни препитанието им.
Говорителката на главния прокурор на Монтана Остин Кнудсен не е отговорила веднага на телефонно обаждане с молба за коментар относно иска на TikTok.
„TikTok е инструмент за шпионаж на Китайската комунистическа партия, който представлява заплаха за всеки гражданин на Монтана", заяви Кнудсен, републиканец, в изявление, публикувано миналата седмица. „Надявам се, че и други щати ще осъзнаят опасностите от TikTok и ще последват този пример“.
Новият закон на Монтана ще наложи най-широките и най-строгите ограничения върху използването на платформата на социалната медия досега, подтикнат от широко разпространените опасения на правителството за достъпа на китайското правителство до личните данни на американските потребители.
„Ние оспорваме противоконституционната забрана на TikTok в Монтана, за да защитим нашия бизнес и стотиците хиляди потребители на TikTok в щата", се казва в изявление на компанията. „Вярваме, че нашето съдебно оспорване ще надделее въз основа на изключително силен набор от прецеденти и факти“.
Въпреки че Монтана е първият щат, който забранява на широката общественост да използва приложението, в края на миналата година в цялата страна се появиха целеви забрани, насочени към правителствени устройства и мрежи. Правителството на САЩ и 38 щата са издали такива забрани, а администрацията на президента Джо Байдън води преговори с TikTok за разрешаване на проблемите, свързани с националната сигурност. Европейският съюз, Обединеното кралство, Канада и няколко други държави наскоро наложиха подобни ограничения.
Компанията заяви, че „реалност на съвременната комуникация" е, че някои потребители целят да споделят неподходящо и вредно съдържание, но TikTok заяви, че е изтъкнала функции, политики и процедури за защита на непълнолетните.
В допълнение към опасенията, свързани с първата поправка, TikTok твърди също, че не е в рамките на правата на щата Монтана да въведе такава забрана. Компанията твърди, че е изключително право на федералното правителство да се занимава с чуждестранни субекти.
TikTok също така твърди, че забраната нарушава закон, който забранява на правителствата да обявяват дадено лице или организация за виновни в престъпление и да ги наказват без съдебен процес, както и правилата, регулиращи междущатската търговия.
„Аргументът за първата поправка е много силен", казва пред The Wall Street Journal Карл Тобиас, професор по право в университета в Ричмънд, който не е свързан със случая. Подобно е и твърдението, че забраната не е в правомощията на щата.
„Твърдението на Монтана е, че защитава националната сигурност, а това е нещо, което е изцяло в сферата на федералното правителство, а не е оставено на щата", казва той.
TikTok неведнъж е попадала под обстрел заради връзките си с Китай. Законодатели както на щатско, така и на федерално ниво, изразиха загриженост относно достъпа на Китайската комунистическа партия до данните, които TikTok събира.
TikTok твърди, че никога не е получавала указания от китайското правителство да споделя данни и че би отказала да го направи, ако бъде помолена. Китай заяви, че няма да поиска тези данни от компанията.
Предполагаемите вреди, които платформите за социални медии като TikTok нанасят на младите потребители, включително пристрастяването, са обект на отделна порция от десетки съдебни дела, разглеждани във федералния съд в Оукланд, Калифорния.
Според жалбата от понеделник Монтана „не посочва нищо" в подкрепа на твърденията си, че Китайската народна република има достъп до данни за потребителите на TikTok. Спекулациите „пренебрегват реалността, че ищецът не е споделял и не би споделил данни за потребители от САЩ" и е предприел „значителни мерки за защита на неприкосновеността на личния живот и сигурността на потребителите на TikTok", твърди компанията.