fallback

Как изкуственият интелект създава следващите хитови видео игри?

Редица компании в сектора вече ползват генеративен изкуствен интелект в работата си

10:48 | 21.04.23 г. 3

Компаниите за видео игри твърдят, че технологията, която стои зад популярния чатбот ChatGPT, значително ще ускори разработката на заглавия, може да намали разходите и да помогне на играчите да си взаимодействат с героите по нови начини, пише Wall Street Journal.

Инструментите за генеративен изкуствен интелект придобиха известност през последните месеци заради способността им да пишат текст, да създават изображения и дори музика в отговор на прости заявки. Студиата за игри вече използват технологията за всякакви задачи – от помощ при създаване на виртуални сцени до проектиране на герои.

„Вероятно няма игра, за която да не предвиждаме използване на генеративен изкуствен интелект (ИИ)“, коментира Мария Раулович-Настич, главен технологичен директор по творчеството и развитието в Electronic Arts, компанията зад хитови франчайзи като Madden NFL и The Sims.

EA използва технологията, за да прави бързи дигитални скици за визуализиране на идеи за нива на игри, предизвикателства и други функции. Тези дизайни могат да отнемат седмици рисуване на ръка, а сега могат да са факт само за няколко часа.

Roblox изгражда собствени инструменти с генеративен ИИ за разработчици, които правят игри и други изживявания за платформата ѝ. Инструментите могат бързо да създават нови видове материали и движения на екрана. С прости текстови заявки един разработчик може да се опита да промени боя на автомобил и да го накара да лети. За целта не му е необходимо да пише код.

„Ако имате невероятна идея в главата си, можете да я превърнете в реалност“, коментира технологичният директор на Roblox Дан Стърман. „Можете да използвате генеративен изкуствен интелект, за да създавате материалите, които искате“.

Китайската NetEase тества инструмент, който може да разнообрази диалозите на много екстри в игрите, известни още като неиграеми герои (NPC).

Обичайно играчите трябва да изберат от меню с предварително написани отговори, за да комуникират с тези NPC. Или могат да получат ограничен брой отговори, които се повтарят всеки път, в който срещнат въпросните герои.

Във все още неиздадена верися на мултиплейър играта „Justice Online”, компанията планира да направи тези разговори по-свободни, водени от въображението на потребителите.

Тъй като играта е базирана на китайски роман за бойни изкуства, изкуственият интелект, използван за създаване на отговорите на NPC, е обучен чрез исторически книги, стихове и песни на китайски език, споделя говорител на NetEase. Функцията, която е плод на съвместната работа между Fuxi AI Lab на компанията и нейното гейминг студио ThunderFire, все още е в ранен етап на развитие, допълва той.

Генеративният изкуствен интелект също така помага на разработчиците да създават звукова среда в игрите, като рационализира процеса на говорене на героите във фонов режим, като реакциите при експлозии например.

Ubisoft Entertainment наскоро представи Ghostwriter, инструмент с изкуствен интелект, който създава първи чернови за този говор – нещо, което компанията нарича една от най-трудоемките задачи за авторите на игри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:48 | 21.04.23 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още