fallback

Лидерът на SAP: Навлизаме в следващата фаза на глобализацията

Технологиите ще помогнат за създаване на по-устойчиви вериги на доставките, твърди Кристиан Клайн

16:54 | 17.01.23 г.

Главният изпълнителен директор на германския технологичен гигант SAP заяви, че светът влиза в следващата фаза на глобализацията и е голям оптимист за прогнозата за технологиите въпреки предизвикателствата, свързани с високите лихвени проценти и прекъсванията на веригите на доставките, пише CNBC.

„От моя гледна точка навлизаме в следващата фаза на глобализацията“, коментира лидерът на SAP Кристиан Клайн пред CNBC на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

В тази епоха на промяна компаниите ще искат да изместят фокуса си към изграждането на устойчиви вериги на доставките и да подобрят устойчивостта си, като цяло допълва той.

По думите му фирмите се обединяват, за да подсигурят веригите си на доставки и да се справят с проблемите на корпоративната отговорност чрез по-доброто използване на данни.

Веригите на доставките бяха изправени пред предизвикателства, свързани със съвкупност от фактори, включително пандемията. Блокадите, наложени заради Covid-19, доведоха до големи смущения в икономиките и подчертаха зависимостта на световната търговия от Китай.

Войната между Украйна и Русия усложни тези проблеми, тъй като Русия е значителен доставчик на петрол и газ, а Украйна е източник на жизненоважен износ на храна, селскостопански продукти и машини. Това доведе до сътресения във веригите на доставките и до по-високи цени за потребителите и бизнеса по целия свят.

Санкциите срещу Русия междувременно накараха компаниите да преосмислят основните си операции, в това число и SAP.

И все пак Клайн твърди, че е оптимист за това, което предстои.

„Ние в технологичния сектор, ние в SAP, сме много уверени за предстоящата година“, коментира Клайн.

Във връзка с влошените макроикономически условия той коментира, че в технологичния сектор се случват съкращения, както и в по-широката икономика, а главните изпълнителни директори на големи компании стават все по-внимателни що се касае за разходите.

В технологичния бранш се наблюдават вълни от съкращения, включително в гиганти като Amazon и Meta, докато по-високите лихви и опасенията от рецесия си принуждават да бъдат по-предпазливи с разходите.

„Дълго време имахме отрицателни лихвени проценти“, посочва Клайн. Сега това се промени както в Европа, така и в САЩ. Федералният резерв, Европейската централна банка и Английската централна банка повишават лихвите, за да укротят ускоряващата се инфлация.

Клайн допълва обаче, че технологиите са „решението“ на въпроса как веригите на доставките да станат по-устойчиви, докато компаниите се нуждаят от по-добър подход към управлението на данните, за да вземат по-ефективни решения.

„Всъщност хората все още искат да инвестират пари, но наистина ги интересува къде ги инвестират“, допълва Клайн.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:54 | 17.01.23 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още