България има над 50 години опит в космическите технологии и капацитет за развитието им. Перспективата е увеличение на българската вноска в Европейската космическа агенция (ЕКА) и намиране на потенциални партньори на страната ни в технологиите, специално свързани с изследователските космически апарати CubeSats. Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев на заседанието на Съвета на министрите в Европейската космическа агенция, което се провежда в Париж.
По думите му, разработването на нови услуги и приложения ще насърчи участието на малки, средни предприятия и стартъпи в космически проекти и приложения. Министърът е убеден, че новоподписаното споразумение с Европейската космическа агенция (ЕКА) тази година ще насърчи повече космически компании да участват в програмите и да се увеличат инвестициите в космическата индустрия на България.
Пулев подчерта, че сътрудничеството с Агенцията е донесло важни ползи за разработването на информационни системи за мониторинг на хидроенергийни резервоари, изграждане на космически оранжерии и производство на космическа храна.
Той посочи приноса в разработване на комуникационни сателитни терминали; софтуерни платформи за агрегиране и анализ на данни от сателитни, наносателитни захранващи системи, наземно наблюдение на земеделски и горски територии.
От Министерството на иновациите и растежа информираха, че Александър Пулев е коментирал с другите министри и представители на държавите членки на ЕКА потенциални партньорства на България в рамките на програмите на агенцията.
Към момента световната космическа икономика се оценява на около 330 млрд. евро, а частните инвестиции на 12,2 млрд. евро. Европейската космическа агенция е инвестирала над 1 млрд. евро в иновации, които да се приложат в космическа индустрия на Стария континент в периода 2018-2021. По програмата на ЕКА „Разширено изследване на телекомуникационните системи“ са отворени най-малко 17 700 работни места. За следващото десетилетие се очаква пазарът на приложения за наблюдение на Земята да удвои приходите си от приблизително 2,8 млрд. евро до над 5,5 млрд. евро.
Повече от 40 български космически проекта по програмата на ЕКА са получили над 7 млн. евро. Това е за периода от подписването на първото споразумение с агенцията за Европейска кооперираща страна през 2015 г. Общо са проведени седем тръжни процедури, по които са постъпили 127 български проектни предложения. Тази година България подписа ново споразумение с Европейската космическа агенция. По осмата тръжна процедура се приемаха проекти до 22 септември. В момента се оценяват 11 нови проектни предложения от България, а резултатите ще станат ясни през декември.
Български учени са разработили прибор за измерване на радиацията в орбита около Марс, който е част от международен спътник. Българска разработка е и космическата оранжерия, която ще пресъздава специфичните условия на околната среда за отглеждане на растения в космически условия. Между одобрените проекти са такива, които дават решения относно качеството на атмосферния въздух в градска среда, радиолокация на данни, модели за разработване на микробното разграждане на отпадъци, наблюдение на селскостопански площи и язовири.