Стартъпите за космически технологии са принудени да ограничат своите огромни амбиции, тъй като инвеститорите, предлагащи им рисков капитал, се обръщат към по-сигурни залози заради настоящите икономически сътресения, обяви компанията за рисков капитал Space Capital, цитирана от Ройтерс.
Инфлацията, достигнала най-високото си ниво от няколко десетилетия, бързо нарастващите лихвени проценти и войната в Украйна разтърсиха световните финансови пазари, принуждавайки инвеститорите да преоценят своите инвестиционни стратегии и да се фокусират върху компании, които имат по-лесни за реализиране продукти на пазара.
Инвестициите в компаниите за космически технологии, които събират, обработват и анализират данни, свързани с космоса, са намалели с 80% през третото тримесечие на 2022 г. до около 1 млрд. долара. Година по-рано сумата достигаше 5 млрд. долара, посочва Space Capital в доклад.
„Рисковите инвеститори се фокусират отново върху компании за корпоративен софтуер като услуга и се отдръпват от компаниите за дълбоки технологии, които предоставят решения, базирани на инженерни иновации“, допълва базираната в Ню Йорк Space Capital.
По думите ѝ обемът на рисковите инвестиции в космическите компании е спаднал с 44 на сто в сравнение с 31% понижение на общия пазар.
Фирмите за рисков капитал „търсят да намалят влиянието си от капиталоемки компании с модели с ниска или дългосрочна доходност“, коментира управляващият директор на Space Capital Чад Андерсън. „Ето защо космическият инфраструктурен слой ще бъде най-силно засегнат по време на икономическия спад“, посочва той.
По-лошите настроения засегнаха и публичните „нови космически“ компании като Rocket Lab USA, Astra Space, Spire Global и Satellogic, чиито акции понижиха стойността си между 49% и 92%.
Много инвеститори, които миналата година се насочиха към космическите бизнеси, се оттеглиха, твърди Уилям Ковалски, съосновател на Atomos Space, която прави космически кораби, помагащи на сателитите да маневрират в космоса.
„Набирането на средства е предизвикателство, но позволи на компаниите с по-голяма капиталова ефективност да се откроят“, допълва той.