Американските регулатори са избрали гигантите в електронната търговия Alibaba Group Holding и JD.com, както и други листнати в САЩ китайски компании, за одитна инспекция, която ще започне през следващия месец, твърдят източници на Ройтерс, запознати с въпроса.
Селекцията следва ключовата сделка за одит между Пекин и Вашингтон от петък, която позолява на американските регулатори да проверяват счетоводните фирми в континентален Китай и Хонконг. С това потенциално може да се сложи край на дългогодишен спор, който заплашваше над 200 китайски компании с отстраняване от фондовите борси в Съединените щати.
Технологичното дуо заедно с Yum China Holdings – собственик на ресторантите KFC, Taco Bell и Pizza Hut в Китай – са уведомени, че са сред първата група китайски компании, чиито одити ще бъдат инспектирани в Хонконг от американския одитен регулатор, Съветът за надзор на счетоводството на публичните компании (PCAOB), допълват източници, пожелали анонимност.
По думите им съответните счетоводни фирми на Alibaba. JD.com и Yum China – PwC, Deloitte и KPMG – също са били уведомени за инспекцията.
Alibaba, JD.com, Yum China и Китайската комисия за регулиране на ценните книжа не са отговорили на запитването за коментар.
Говорители на PwC и Deloitte посочват, че политиките им са да не коментират въпроси, свързани с клиенти. KPMG е отказала коментар по въпроса.
Говорител на PCAOB във вторник заяви, че бордът няма да коментира инспекциите. Регулаторът не е открит за коментар извън обичайното работно време в САЩ.
Листнатите в САЩ акции на Alibaba приключиха търговията във вторник с 3% понижение на цената, след като Ройтерс писа по темата, въпреки че преди началото на борсовия ден бяха с 1% нагоре. Предлаганите в Хонконг книжа записаха близо 1% спад на стойността в сряда следобед, след като се понижиха с повече от 3% сутринта.
От повече от десетилетие американските регулатори настояват за достъп до одитните документи на листнатите в САЩ китайски компании, но властите в Пекин не искаха да позволят подобни инспекции на фирми в Китай, а като причина посочваха притеснения за националната сигурност.
Alibaba, която стана публична в Ню Йорк през 2014 г. и по това време записа най-голямото листване в историята, е най-високо оценената китайска фирма, търгувана в САЩ с пазарна капитализация от 248 млрд. долара към вторник.