Космическите агенции на САЩ и Русия заявиха, че са се договорили да възобновят съвместните полети до Международната космическа станция (МКС) с ракетите и на двете държави, съобщава Bloomberg.
Споразумението между НАСА и Роскосмос позволява изпращането на смесен екипаж на космическата станция през септември. Екипажите летяха заедно по време на програмата на НАСА, използваща космически совалки, която приключи през 2011 г.
Новата договорка ще насърчи сътрудничеството и ще гарантира, че на борда има поне един космонавт и един астронавт в случай на извънредна ситуация, свързана с руски или американски космически кораб, се казва в изявление на руската космическа агенция Роскосмос.
НАСА посочва, че смесените екипажи „гарантират наличието на подходящо обучени членове на борда на станцията за основна поддръжка и излизания в открития космос“.
Напрежението след нахлуването на Русия в Украйна заплашваше да обхване и космическото сътрудничество между Москва и Вашингтон. През април тогавашният ръководител на Роскосмос заяви, че Русия ще се оттегли от космическата станция в отговор на западните санкции. Администраторът на НАСА Бил Нелсън посочи от своя страна, че това не е така. В петък руският служител, който обяви, че е възможно такова оттегляне от станцията, беше сменен като генерален директор на Роскосмос.
Американски астронавт ще се присъедини към изстрелването на космическия кораб Союз МС-22 на 21 септември от космодрума Байконур в Казахстан. В същото време космонавт от Русия ще вземе участие в мисията на SpaceX Crew-5 през септември от космическия център Кенеди във Флорида.
Пет космически агенции - на Канада, Европа, Япония, САЩ и Русия - управляват МКС и никоя не може да работи там без сътрудничеството на другите, посочва НАСА.
В момента космическата станция има седем обитатели - трима космонавти, трима астронавти на НАСА и един на Европейската космическа агенция.