Фалитът на Silicon Valley Bank и сътресенията около швейцарската финансова институция Credit Suisse предизвикаха резки колебания на курсовете на акции на международните финансови пазари през последните дни. Въпреки това канцлерът на Германия Олаф Шолц (SPD) не се опасява от нова финансова криза: „Не виждам опасност", казва той в интервю за Handelsblatt. „Паричната система вече не е толкова крехка, колкото беше преди финансовата криза".
Сравненията с кризата при фалита на Lehman през 2008 г. са неуместни: "Живеем в съвсем различно време", казва Шолц.
Законодателите и банковите надзорници са си взели поука от фалита на американската инвестиционна банка Lehman, който накара банките по целия свят да изпитат криза. Днес регулацията на банките е по-строга, отколкото преди финансовата криза. Освен това отговорните лица в САЩ, Великобритания и Швейцария вече са „действали бързо и решително".
Затова спестителите не трябвало да се притесняват. „Депозитите са в безопасност. Не само заради по-високата устойчивост на банковата система и по-строгите регулации, но и заради икономическата ни сила", заяви Шолц.
Канцлерът отхвърли призивите за по-високи дългове и облекчаване на дълговата спирачка преди срещата на коалиционните лидери в края на март. „Предизвикателството сега е да се съставят бюджети, които да се управляват, без да се използва правилото за освобождаване от конституцията", казва Шолц и вижда потенциал за икономии „на много места" в бюджета.
Запитан за бъдещото индустриално развитие на Германия, Шолц споменава за огромните инвестиции в трансформацията на индустрията. „Thyssen-Krupp Steel, например, инвестира милиарди в нов завод. Изправени сме пред огромно развитие…
Заводите за полупроводници в Германия ще бъдат втори пример, а новите заводи за батерии - трети. Автомобилната индустрия също инвестира много милиарди сега. Германия просто отново става по-привлекателна за частните инвеститори. На Световния икономически форум в Давос преди няколко седмици казах на международния бизнес елит: Погледнете към Германия, там се случват много неща“, каза още Шолц.
По думите му стремежът на федералната република да стане напълно климатично неутрална до 22 години, може да предизвика истински бум. „Възможно е да ни очаква голяма фаза на растеж и инвестиции, каквато я познаваме от 50-те и 60-те години на ХХ век. Бундестагът ще инициира необходимото законодателство; важно е дружествата да разпознаят възможностите за растеж“, пояснява канцлерът.
За него семейните предприятия са идеален пример за това как това възстановяване ще бъде успешно и дава за пример средните по големина топлофикационни дружества, които инвестират в производството на термопомпи например. „Там компаниите с дългогодишни традиции залагат на модерно бъдеще. Това показва голяма предприемаческа смелост“, казва още Шолц.
По думите му Германия е извлякла огромна полза от глобализацията, а самият Шолц съм против отделянето (на света на блокове, б. ред.). Като урок от руската агресивна война срещу Украйна и нейните последици за политиката и икономиката на всички е трябвало да стане ясно, че не е разумно да се съсредоточава само върху една или две държави. Светът така или иначе се променя и в бъдеще ще бъде многополюсен, пояснява още канцлерът. И пледира за още по-тясна европейска интеграция.
„Европа е в тясно сътрудничество в подкрепата си за Украйна. И да, ЕС трябва да се развива, също и институционално. До средата на този век в света вероятно ще има десет милиарда души, така че относителната тежест на ЕС с неговите 400 милиона граждани ще намалее. В същото време искаме да останем лидери в технологично и икономическо отношение. За да успеем, трябва да продължим да развиваме вътрешния пазар и най-накрая да осъществим съюза на банковия и капиталовия пазар“, казва канцлерът.
И обяви, че като убеден трансатлантик със сигурност няма да постави под въпрос сътрудничеството със САЩ, но пояснява, че диверсификацията е на дневен ред.
„Нуждаем се от инвестиции във всички региони на света и от търговска политика, която да гарантира, че суровините, които страни като Аржентина, Бразилия, Чили, Конго, Индия, Индонезия или Южна Африка добиват, могат да бъдат преработвани и на местно ниво. Това е полезно за околната среда и за перспективите за растеж на тези страни. Някои от нещата, които днес внасяме от Китай, никога не са били добивани на китайска земя, а само преработвани там“. Според Шолц слоганът за отношенията с Китай може да звучи така: „повече устойчивост чрез диверсификация“.