Тя подчерта, че инструментите, които изкуственият интелект (AI) предлага, са много, но не бива да се очакват моментални резултати. Невена Николова препоръча да се използват ползите от новите технологии, но и да сме критични дали това са реални решения. Тя е на мнение, че AI няма да измести креативността от модната индустрия, но „може да бъде проблем, ако се използва неправомерно“.
„Тази година темата, която отново ще бъде засегната на Световния икономически форум в Давос, е устойчивост в модата и облеклото и тя намира място във всички световни форуми в различни браншове. Ще се проведе и фестивал с името „Shape cities”, като на него ще се работи по темата за устойчивост на градовете, модата и облеклото“, съобщи дизайнерът.
Николова коментира, че модни градове като Париж вървят по пътя на устойчивостта, а ЕС ще създаде рамки за устойчивост в модата и облеклото, като Франция и Нидерландия са пионери в тази насока с практики, които се реализират с участието на гражданите.
„Като казваме мода, тя не е изолиран феномен. Модата отразява настроенията в обществото, отразява нагласите, така че тя само е един маркер за това ние как се държим и как реагираме на промените в обществото, обясни Николова. – ЕС ще въведе принцип на разширена отговорност, който ще регулира текстилния отпадък, ще се създадат нови контейнери, дори и в България, и ще се проведат акции в обществото, които ще информират как да се справяме с текстилния отпадък“.
По какъв начин AI ще промени модния бранш? Какви съвети да спазваме при покупката на дрехи, при тяхното използване, поддръжка, съхранение и рециклиране? Как се справят с отпадъка високите технологии?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.