fallback

Спортът е оазисът в една тежка година за сливанията и придобиванията

С доказана история на успех по време на икономически спадове и дори пандемия, спортът е стабилната инвестиция, която най-големите инвеститори в света са готови да направят

22:32 | 16.10.23 г.
Автор - снимка
Създател

Високите лихви, геополитическите рискове и сдържаните инвеститори стоят зад най-лошата година за сливанията и придобиванията за последното десетилетие. Но спортът е едно кътче от световния инвестиционен пазар, където сделките просто не спират. От  предложеното сливане на голф турнирите PGA и LIV до придобиването на Washington Commanders за 6 млрд. долара , купища инвестиционен капитал намира своя път към игрището, пише Bloomberg.

Goldman Sachs Group Inc. е сред кандидатите да се включат в играта. Миналия месец  банката обяви ново звено за „спортни франчайзи“ в рамките на своя отдел за инвестиционно банкиране. Не би трябвало да има проблеми с намирането на бизнес. В несигурни икономически времена спортът се оказва устойчивият клас активи, който (много големите) инвеститори просто не могат да подминат.

Сделките се случват бързо. През последните 10 месеца те бяха подчертани от, наред с други трансакции, най-големите промоутъри на професионална борба и смесени бойни изкуства в света, които се сливат, за да създадат голиат на стойност  21 млрд. долара, и Майкъл Джордан, който продава баскетболния отбор „Шарлът Хорнетс“ за  3 млрд. долара.

Но тук не става въпрос само за отбори и първенства. През второто тримесечие секторът на спортните технологии, който обхваща всичко - от хазартни технологии до преносими устройства - регистрира повече от  100 сделки за сливания и придобивания, надхвърляйки обема и сумите в долари от предходните четири тримесечия.

Инвеститорите трябва да погледнат насам: малко класове активи са поскъпнали толкова драстично, колкото спортните франчайзи през последните години. Между  2018 г.  и  2023 г. общата стойност на анализа на Forbes за 50-те най-ценни спортни франчайза се е увеличила с 90% до 256 млрд. долара.

Три фактора стимулират този растеж. Първо, правата за излъчване и поточно предаване на спортове на живо продължават да растат по отношение на цената и стойността. През 2023 г. глобалната стойност на медийните права в индустрията достигна  55 млрд. долара, а един анализатор очаква тя да достигне 65 млрд. долара през 2025 г.

Второ, спортните фенове и зрители останаха невероятно устойчиви, дори след като пандемията от Covid-19  доведе до прекратяването на събития на живо.

И трето, недостигът и статусът стимулират търсенето.  Например, има само 30 франчайза на НБА, което прави лигата един от най-ексклузивните клубове в света. С  нарастването на редиците на милиардерите, които могат да си позволят (и пожелават) франчайз, броят на екипите остава статичен. Когато човек излезе на пазара, наддаването е жестоко и крайната продажна  цена е висока.

Много собственици и инвеститори вярват, че стратегическите сливания между отбори и първенства могат да отключат още повече стойност. Медийните права, по-специално, могат да се възползват от консолидирана оферта между отбори или лиги. Това отчасти беше теорията  зад сливането на кеч федерациите World Wrestling Entertainment и Ultimate Fighting Championships. И двете имат изгодни сделки за медийни права за подновяване през следващите няколко години. Може би банкерите и инвеститорите се чудят дали могат да спечелят повече, като консолидират своите предложения.

По същия начин други инвеститори вярват, че сливанията могат да създадат ефективност във всичко - от търсене и развитие на играчи до маркетинг. Отчасти това е причината притежаваната от САЩ BlueCo, собственикът на английския футболен гигант „Челси“, наскоро закупи  френския клуб РК Страсбург. BlueCo, основана от ветерани от сферата на частния капитал, не е сама в своята визия относно синергиите. Според един акаунт 180 клуба по света и 6 5000 играчи са били част от мултиклубни групи на собственост и тенденцията нараства.

С нарастването на оценките дните, когато  ексцентричен местен спортен фен  с ресурси  можеше да купи и управлява отбор, избледняват. Вместо това трансакциите изискват множество партньори, интереси, сложно финансиране и финансови и лични проверки. Това са сред причините, поради които НБА, американската Национална бейзболна лига (МЛБ) и Националната хокейна лига (НХЛ) промениха правилата си за собственост , за да осигурят достъп на инвеститорите. Промените в правилата позволяват на по-голям брой инвеститори - мотивирани от растеж или просто поради клубни пристрастия - да се включат в това, което изглежда като най-сигурния залог в сектора на сливанията и придобиванията.

Новото звено за спортни франчайзи на Goldman, създадено в това, което може да е пикът на подобни сделки, е готово да се възползва от ситуацията.

Разбира се, спортът може да се провали. Регулаторният натиск, особено в Европа, може да сложи край на собствеността върху няколко клуба, подбивайки бизнес плановете и инвестициите. По същия начин сделките за медийни права, потокът от приходи, върху който са изградени толкова много дългосрочни спортни инвестиционни стратегии, може да се провалят в лицето на прекъсването на кабелите и преминаването от традиционните телевизионни оператори към стриймъри. Ще продължат ли спортните фенове да финансират заплатите на големи играчи чрез все по-скъпи абонаменти за стрийминг? Отговорите на този въпрос може да не са ясни след няколко години, когато обаче ще е твърде късно за инвеститорите, които купуват сега.

Но тъй като останалата част от вселената на сливанията и придобиванията се колебае, това са малки, дългосрочни опасения. С доказана история на проспериране по време на икономически спадове и дори пандемия, спортът е стабилната инвестиция, която най-големите инвеститори в света са готови да направят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:32 | 16.10.23 г.
fallback
Още от Спорт виж още