Каменна плоча с изсечени Десетте Божи заповеди бе продадена за 5 млн. долара на търг в сряда, съобщи Sotheby’s.
Високата цифра бе постигната въпреки съмненията около автентичността на плочата: никой не твърди, че това е оригиналът, известен с библейските текстове, но някои експерти изразяват съмнения относно предполагаемия ѝ произход, датиращ между 300 и 800 г. сл. Хр.
Друг недостатък на 52-килограмовата плоча, за която се твърди, че е открита през 1913 г. в днешен Израел, е, че тя съдържа само 9 от 10-те заповеди, смятани за Божи както от евреите, така и от християните, пише AFP.
Въпреки това вълнението около плочата надделя, като офертите в крайна сметка се конкурираха до 4,2 млн. долара, а последният удар на чукчето бе на цена от 5 млн. долара включително таксите.
Аукционната къща очакваше плочата да бъде продадена за 1-2 млн. долара.
Твърди се, че плочата е открита по време на изкопни работи за строителството на железопътна линия.
Плочата е изписана на староеврейски и според Sotheby's е била в частни ръце, докато археолог, живеещ в Израел, не осъзнал значението ѝ и не я закупил.
„Беше вълнуващо да работя с този предмет от древността. Няма друг подобен камък в частни ръце“, казва пред AFP Шарон Либерман Минц, специалист по еврейски текстове за Sotheby's.
В крайна сметка плочата попада в Living Torah Museum в Бруклин, след което е продадена на частен колекционер.
В изявление Sotheby's казва, че плочата е била проучена „от водещи учени в областта и публикувана в множество научни статии и книги“.
Множество експерти обаче заявиха пред „New York Times, че имат въпроси относно произхода ѝ.
„Може би е абсолютно автентична“, казва Брайън Даниелс от Penn Cultural Heritage Center във Филаделфия, но предупреди: „Предметите от този регион на света са пълни с фалшификати.“
„Няма начин“ да се определи възрастта на надписа, казва пред вестника Кристофър Ролстън, професор по библейски и близкоизточни езици и цивилизации в Университета „Джордж Вашингтон“.
„Разполагаме с нулева документация от 1913 г. и тъй като грабителите и фалшификаторите често измислят подобни истории, за да придадат на надписа аура на автентичност, тази история всъщност може да е просто приказка, разказана от фалшификатор или някой търговец на антики.“