Вероятно най-известното произведение на изкуството от последното десетилетие си намери нов собственик. Скулптурата на художника Маурицио Кателан Comedian, представляваща банан, залепен с тиксо за стена, беше продадена за 6,2 млн. долара в аукцион на Sotheby’s в Ню Йорк след повече от шест минути ожесточени наддавания, съобщава Bloomberg LP. Купувачът е роденият в Китай криптопредприемач Джъстин Сун, потвърдиха от аукционната къща.
В интервю за Bloomberg след продажбата Сун каза, че e платил с криптовалута, като лотът беше и единственият за вечерта, за който Sotheby’s приемаше плащания в дигитални токени.
„На първо място, аз съм криптопредприемач, но също така купувам много произведения на изкуството“, каза Сун, споменавайки притежаваните от него творби на Пабло Пикасо, Анди Уорхол и Алберто Джакомети. „Разбрах за Comedian преди месец и ми хареса идеята“, посочи още той. „Това отразява нашата идея за децентрализация в криптосвета, защото това е концептуално произведение на изкуството – невъзможно е да унищожите самото произведение на изкуството“, посочва Сун.
Произведението, което е едно от три издания, беше предварително оценено на 1-1,5 млн. долара, въпреки че прогнозите още тогава бяха, че сделка ще има за няколко пъти тези суми. „Това е произведение на изкуството, което е перфектно представяне на времето, в което живеем, което е празник на спектакъла“, посочи съветникът Роб Тийтърс няколко часа преди продажбата.
Премиерата на творбата беше през 2019 г. в рамките на Art Basel Miami Beach, когато беше изложена в щанда на галерия Perrotin. Творбата веднага предизвика интерес, като в даден момент желаещите да го видят станаха толкова много, че галерията се оказа принудена да я свали, за да ограничи тълпите. И трите произведения от изданието бяха продадени за 120-150 хил. долара. Единият впоследствие е дарен на музея „Гугенхайм“; другите две остават в частни ръце.
Бананът бързо се превърна в сензация и онлайн, появявайки се дори на първа страница на New York Post, а впоследствие и на шапки, тениски и други стоки.
Бананът, който Джъстин Сун ще получи, разбира с,е не е същият от оригиналната творба. Купувачът в сряда вечер на практика плаща за сертификат за автентичност, който му дава право да представя творбата като официално произведение на изкуството, въпреки че от Sotheby’s ще получи банан и ролка тиксо – нещо като стартов комплект. (Творбата също така идва с подробно ръководство с инструкции за това как трябва да бъде представена.)
Когато се появи произведението, присъстващите в препълнената аукционна зала почти едновременно вдигнаха телефоните си, за да го заснемат. Аукционерът Оливър Баркър започна наддаването от 800 хил. долара и най-малко двама кандидат-купувачи по телефона, двама онлайн, както и трима на място, достигнаха тавана на първоначалната оценка за по-малко от 20 секунди. В крайна сметка съревнованието бе между онлайн купувач и купувач по телефона.
Накрая чукчето удари на цена от 5,2 млн. долара; с таксите на аукционната къща крайната цена е 6,24 млн. долара. Колкото и да е успешна сделката, тя не можа да засенчи рекорда за продадено на търг произведение на Кателан, поставен през 2016 г. в Christie’s в Ню Йорк за скулптура на коленичил Адолф Хитлер (Him, 2001 г.), която беше продадена за 17,2 млн. долара.