fallback

Надежда Джакова: Венецианското биенале акцентира върху ролята на чужденците в изкуството

Българският павилион беше сред десетте най-посещавани тази година, посочи изкуствоведът

20:30 | 14.11.24 г.

Голямото разнообразие отличи 60-тото издание на Венецианското биенале с изложбата на  много непознати художници. Кураторът Адриано Педроза акцентира върху ролята на чужденците в изкуството. Този коментар в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria направи д-р Надежда Джакова, изкуствовед, куратор и комисар на българското участие на Венецианското биенале през 2024 г.

Тя обясни, че като представител на Глобалния юг Адриано Педроза, който е директор на Музея по изкуство на Сан Пауло, и като чужденец, е избрал да акцентира върху ролята на чужденците в изкуството и да надникне извън Европа. Затова и мотото на биеналето е „Чужденци навсякъде“.

„В концепцията му тази година имаше художници, които никога не са били представяни на Венецианско биенале. Присъстваха участници от Бразилия и Аржентина – страни, които не са известни с елитарно изкуство, автори, които са от малцинствени общества и на са в общата евроцентристка тенденция, посочи изкуствоведът. И добави, че по този начин се е разширил погледът и изкуството е извадено от общата интерпретация към локални форми.

„Венецианското биенале има многогодишна история. За пръв път се провежда през 1895 година. То протича под формата на художествена изложба. България участва за 12-та поредна година“, съобщи д-р Джакова как се е представила нашата страна в най-големия и престижен форум за съвременно изкуство.

По думите ѝ българският павилион е сред десетте най-добри тази година при над 80 участници. Тя подчерта, че мнението на критици и журналисти, е че България е неочакваното откритие тази година и обясни, че в някои дни през павилиона са минавали над 800 посетители.

Според нея голям е бил интересът към темата за тоталитаризма. „Между изкуството, литературата и политиката има много връзки. Това е тема, която е актуална и днес. Почти всяка страна е имала някакъв сблъсък с този вид идеология“, отбеляза д-р Надежда Джакова.

Може ли да се говори за национално изкуство във все по-глобален свят? Кква е ролята на културата и изкуството в съвременната дипломация?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:46 | 14.11.24 г.
fallback
Още от Изкуство и култура виж още