Официалният правописен речник на българския език вече е достъпен онлайн чрез платформата за български езикови ресурси БЕРОН. Тя беше официално представена днес в БАН.
В дигитализираната версия на речника думите са озвучени с правилното им произношение, като е добавена и богата информация за граматичните им особености, за дублетите и омонимите в книжовния език.
Съдържанието се разработва от езиковеди от Секцията за съвременен български език на ИБЕ-БАН и включва около 2,4 млн. форми. Дигиталният речник е достъпен на beron.mon.bg и е озвучен с гласа на актрисата Гергана Стоянова, съобщават от БАН.
„200 години след създаването на „Буквара с различни поучения“ на Петър Берон решихме да свържем абревиатурата на платформата БЕРОН с името на автора на Рибния буквар, за да му отдадем почит. Част от правилата за книжовния български език са залегнали още в Рибния буквар“, каза при представянето проф. д-р Руска Станчева от Института за български език на БАН (ИБЕ-БАН), ръководител и инициатор на проекта БЕРОН.
По думите ѝ 85% от младите хора правят езикови справки в интернет. В дигитализираната версия е включена и рубриката „Въпрос на деня“, която представя отговори на въпроси, които се получават ежедневно в Службата за езикови справки и консултации на Института за български език.
В разработването на правоговора на платформата БЕРОН е използван изкуствен интелект, създаден от учени от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.
Платформата ще продължи да се надгражда и обогатява с нови функционалности и съдържание.
Проектът по поръчка на МОН е на стойност 378 800 лв. и се осъществява съвместно от Института за български език и Института за информационни и комуникационни технологии на БАН. За идеята Министерство на образованието съобщи още в началото на 2022 г.
„Усилията ни са насочени към представяне на съдържанието в съответствие с очакванията на дигиталния човек: интуитивност при работа с платформата; икономичност и фокусираност; възможност за предоставяне и на допълнително съдържание, свързано с търсеното“, каза проф Станчева през ноември 2023 г. по повод проекта.