Според нея книгите добавят стойност, когато отговорят на други изживявания. „Много е хубаво, когато продълженията на книгите се случват в нашия живот – да ни подтикнат да посетим място, да се развием в ново изкуство“, посочи Бешлийска и заяви, че пътят на писателя и на читателя са огледални.
По думите ѝ писането на романи за различни кътчета от България не е формула за туристически дестинации, но потвърди, че на много места в страната ни намира вдъхновението. Тя разкри, че след романа „Глина“ трънският край е много посещавано място и изрази надежди това да се случи и с Русенското поломие.
Бешлийска коментира, че трудно се печели обратно доверието на българските читатели, след като много дълги години акцент в книгоиздаването беше преводната литература. Тя посочи като добър пример в последните години Георги Господинов, който популяризира българската книга извън границите на България.
„Животът на една книга продължава във всеки от нас. Книгата има толкова животи, колкото читатели има“, коментира творецът и напомни, че няма универсална рецепта за вдъхновението, а всеки има своя начин да го открие.
Ще има ли екранизация по романите „Глина“ и „Сърце“? Кои са предизвикателствата пред българските писатели?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването „Бизнес старт“ гледайте тук.