fallback

Нощният туризъм - следващата голяма туристическа тенденция през 2025 г.

Все повече туристи се насочват към по-нестандартни почивки, включващи нощни занимания на открито

18:03 | 30.12.24 г.

Ребека Дъглас е била в Исландия 29 пъти. И вече е резервирала 30-ото си пътуване.

Целта на тези пътувания е една и съща – да снима популярното Северно сияние.

Дъглас снима този грандиозен феномен от 2010 г. насам. Цветовете му, които могат да изрисуват небето в ослепителна гама от зелено, лилаво, жълто и синьо, са резултат на слънчеви частици, които реагират на газовете в горната част на атмосферата на Земята. Тъй като настоящият слънчев цикъл достига пика на своя 11-годишен период, се очаква сиянието да бъде още по-забележимо в следващите четири години, пише CNBC.

Дъглас, професионален фотограф, базиран в Кент, Великобритания, също така всяка година пътува до Финландия, Норвегия и Исландия, за да снима нощното небе. Но тя твърди, че миналата година е успяла да снима Северното сияние и от английската провинция.

Възходът на нощния туризъм

Несъзнателно Дъглас се превръща в една от първите, които се насочват към нощния туризъм – тенденция, фокусирана върху пътуванията през нощта.

Booking.com го определи като водеща тенденция при пътуванията за 2025 г., описвайки го като желание да „се отървете от тълпите при дневна светлина, заменяйки ги със среднощна магия“. Глобално проучване сред 27 хил. пътници, проведено от компанията, показва, че почти двама от всеки трима са казали, че са обмисляли „дестинация с по-тъмно небе“ за дейности като наблюдение на звезди (72%), космически събития веднъж в живота (59%) и проследяване на съзвездие (57%).

Повечето активности включват нощното небе, но други се случват на земята – от обиколки на град и търсене на трюфели в Италия през нощта до пикник по пълнолуние край морето.

Компанията за луксозни пътувания Wayfairer Travel съобщи, че изживяванията в нощния туризъм са се увеличили с 25% през последната година, със заявки за гледане на Северно сияние в Норвегия и Исландия, но също така и нощно гмуркане в Големия бариерен риф в Австралия и Червено море в Египет. Нощните сафарита в дивата природа в Замбия и Кения и наблюдението на звездите в пустинята Атакама в Чили също са популярни, твърди компанията.

„Нощният туризъм е на път да преобрази пътуванията през 2025 г., тъй като пътуващите търсят все повече уникални изживявания след свечеряване“, посочва главният изпълнителен директор на компанията Джей Стивънс.

Преследването на затъмнението може да се превърне в ново изживяване в списъка с желания, посочва луксозният туроператор Scott Dunn.

„Пътешествениците се отправят към отдалечени краища на света, за да станат свидетели на тези небесни зрелища, като Гренландия... Това ще бъде следващата дестинация, която трябва да посетите, благодарение на нейните отдалечени брегове без светлинно замърсяване“, казва говорител на Scott Dunn.

Но пътуванията не трябва да са толкова далечни, тъй като хотели от Хавай до Австрия вече предлагат дейности за наблюдение на звездите. Следващото пълно лунно затъмнение ще се случи на 14 март и ще бъде видимо в голяма част от света, включително Америка, Западна Европа и Западна Африка, сочат данни на НАСА.

В търсене на мрака

Дъглас избягва хотелските пакети, а предпочита да планира пътуванията си сама, тъй като организира множество нощни занимания. Тя твърди, че предпочита да стои далеч от големи групи, които често са съставени от хора, които не са запознати с нощния туризъм и които несъзнателно създават светлинно замърсяване със своите смартфони и светкавици на фотоапарати.

Дъглас планира повечето си пътувания около най-доброто време, за да види Северното сияние - обикновено между август и април, казва тя. Освен това избира отдалечени квартири, далеч от градове и дори съседи, тъй като само една улица или домашно осветление може да компрометира снимките ѝ.

„Прекарвам много време в търсене на места за настаняване в Google Maps“, каза тя. „Ако има някакво осветление в снимките, питам домакина дали е възможно да се изключи външното осветление... Дори и най-слабите сияния могат да бъдат наистина красиви, ако сте в наистина тъмна зона.“

Тя също така взема предвид и фазите на Луната.

„В тези две седмици около новолуние имате възможно най-тъмното небе. И тогава не само Полярното сияние е най-красиво, но и звездите са просто спиращи дъха“, споделя тя. „Можете да видите Млечния път...“

Дъглас дори създава онлайн курс, за да помогне на хората да снимат полярното сияние.

Тя също така снима и нощните облаци – блестящи облаци от ледени кристали, разположени високо в атмосферата – и полярни стратосферни облаци с дъга, казва тя. Понякога снима от 20 ч. вечер до 5 сутринта.

„Казват, че трябва да работиш усилено за своето изкуство“, коментира Дъглас. Но за нея да прекарва пътуванията си в правене на снимки през нощта е „привилегия“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:03 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Lifestyle виж още