Hello Kitty, може би най-обичаното японско творение, празнува своя 50-годишен юбилей. Но невинаги всичко е било наред в Sanrio - японската компания, която стои зад популярния герой. Бизнесът преживя грандиозно пътешествие, обхващащо финансови върхове и големи спадове, пише BBC.
Hello Kitty е класирана като вторият най-касов медиен франчайз в света след Pokémon и пред Мики Маус и „Междузвездни войни“.
Подчертавайки глобалната слава на бранда, британският крал Чарлз му пожела честит рожден ден по време на държавното посещение на японското императорско семейство във Великобритания.
През последните години обаче Sanrio се сблъска с финансови трудности, тъй като интересът към Hello Kitty отслабна.
Двата предишни скока в продажбите на Sanrio - през 1999 и 2014 г., бяха предизвикани от популярността на героя. Но тези скокове в търсенето на продуктите на фирмата не бяха устойчиви, казва Ясуки Йошиока от инвестиционната компания SMBC Nikko.
„В миналото представянето ѝ имаше много възходи и падения, сякаш беше на влакче в увеселителен парк“, казва Йошиока.
След това през 2020 г. Тамокуни Цуджи наследи ролята на лидер на Sanrio. Той е внук на основателя на фирмата Шинтаро Цуджи и по това време беше само на 31 години, което го прави най-младият главен изпълнителен директор на листната японска компания.
След това дядо му стана председател на Sanrio.
Под ръководството на по-младия Цуджи Sanrio промени маркетинговата стратегия на своя каталог с други герои.
„Не става дума за намаляване на популярността на Hello Kitty, а за повишаване на популярността на другите“, казва той.
Така Hello Kitty загуби позицията си на най-популярен герой на Sanrio. Според анкета сред клиенти, мястото сега се държи от Cinnamoroll – синеоко бяло кученце с розови бузи, дълги уши и опашка, която прилича на канелено рулце.
Sanrio също така вече не залага само на сладки герои.
Ако Hello Kitty е японският посланик на сладостта, тогава гневната червена панда Aggressive Retsuko, или Aggretsuko, канализира разочарованието на обикновената работеща жена.
Героят, който е популярен сред поколението Z, първоначално се появи в анимационен сериал на японската TBS Television, а по-късно се превърна в глобален хит в Netflix.
Друг нестандартен герой е Gudetama, или „мързеливото яйце“, което живее с депресия и изстрелва студени кратки фрази, отразяващи тъмната страна на живота.
Освен че разнообрази героите си, Sanrio засили маркетинга си в чужбина и сега се бори с фалшификатите по-стриктно.
„Сега използваме изкуствен интелект за откриване на фалшиви продукти и за отправяне на заявки за премахване“, казва Цуджи.
За неговата маркетингова стратегия сътрудничеството с големи марки, включително Starbucks, Crocs и бейзболния отбор на LA Dodgers, е от ключово значение, допълва той. „В допълнение към нашата собствена промоция, ние се опитваме да държим нашите герои на пазара целогодишно, без много прекъсвания, като си сътрудничим със световни брандове“.
В общество, в което се набляга толкова много на старшинството, фамилното име на Цуджи е решаващо за способността му да прави големи промени в Sanrio.