fallback

Основателят на TikTok стана най-богатият китаец за първи път

Джан Имин детронира краля на бутилираната вода Джун Шаншан, който оглавяваше класацията три поредни години

10:25 | 29.10.24 г.

Основателят на ByteDance (китайската компания майка на приложението TikTok) Джан Имин стана най-богатият човек в Китай за първи път, показва класация на Hurun Research Institute, цитирана от CNBC. Той изпреварва президента на Nongfu Spring Джун Шаншан, който оглавяваше класацията три поредни години.

Личното богатство на 44-годишния Джан от 49,3 млрд. долара надмина състоянието на „краля на бутилираната вода“ Джун, което е намаляло с 24% до 47,9 млрд. долара след обществено недоволство срещу компанията му през февруари. Миналата година Джан беше на пето място.

ByteDance е известна с популярното приложение TikTok, което има над един милиард активни месечни потребители в света. Печалбата на компанията е нараснала с около 30% миналата година, сочат данните на Hurun.

Пони Ма, главен изпълнителен директор на китайския интернет гигант Tencent, отстъпва до третото място, въпреки че богатството му е нараснало с 13% до 44,4 млрд. долара на фона на ръста на приходите и печалбата на Tencent.

Колин Хуан, основател на платформата за електронна търговия Pinduoduo, е на четвърто място, след като състоянието му е намаляло с 9%. Основателят на Midea Хъ Сяндзиен и главният изпълнителен директор на CATL Дзън Юцън заемат съответно пето и шесто място в класацията.

В Китай има 1094 души с богатство, превишаващо 5 млрд. юана (700 млн. долара), което е спад с 12%, или 147 души, спрямо предходната година, сочат данните на Hurun Research. Общото богатство на тези предприемачи възлиза на 3 трлн. долара, с 10% по-малко спрямо миналата година.

Броят на милиардерите в страната е намалял със 142 до 753 спрямо година по-рано и е с над 30% по-малко спрямо връхната точка от 1185 през 2021 г.

„Класацията на богатите хора в Китай на Hurun се свива за безпрецедентната трета поредна година, тъй като китайската икономика и фондовите пазари имаха трудна година“, коментира Рупътрт Хугеверф, президент и главен анализатор на Hurun.

Сегашната класация на богатите включва предимно предприемачи от технологичния сектор, потребителската електроника и новата енергия, докато преди години тя беше доминирана от строителни предприемачи, допълва той.

„Историите на хората в класацията на най-богатите китайци на Hurun разказват историята на китайската икономика“, отбелязва Хугеверф.

Новото поколение китайски предприемачи е също така по-интернационално от предшествениците си, посочва той и дава за пример Джан от ByteDance, който превърна TikTok в глобално приложение, и Хуан от Pinduoduo, който осигури възхода на Temu като глобална платформа за електронна търговия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:33 | 29.10.24 г.
fallback
Още от Lifestyle виж още