Общото богатство на домакинствата в световен мащаб е намаляло за първи път през миналата година от финансовата криза през 2008 г. насам, тъй като инфлацията и поскъпването на щатския долар са намалили активите им с около 11,3 трлн. долара.
Така общото нетно частно богатство в света е намаляло с 2,4% през 2022 г. .до общо 454,4 трлн. долара, сочи годишният доклад за световното богатство на Credit Suisse, цитиран от Bloomberg. По-голямата част от спада се усеща от северноамериканските и европейските домакинства, които губят общо 10,9 трлн. долара.
Не във всички региони богатството е пострадало. Въпреки санкциите в Русия се наблюдава голямо увеличение на богатството през миналата година, като в страната са се появили 56 нови милионери, сочи докладът.
В Латинска Америка богатството се е увеличило с 2,4 трлн. долара, за което е допринесло поскъпването на местните валути спрямо щатския долар със средно 6%. Докладът обхваща приблизително 5,4 млрд. душа по света с различни доходи.
Натрупването на богатство се оказа устойчиво по време на пандемията и през 2021 г. нарасна с рекордни темпове. Но инфлацията, повишаването на лихвените проценти и обезценяването на валутите предизвикаха обрат през 2022 г., коментира Нанет Хечлер-Фейдерб, глобален ръководител на отдел "Икономика и изследвания" в Credit Suisse, която беше придобита от UBS Group по-рано тази година.
Спадът на финансовите активи е намалил и неравенството, заяви Хечлер-Фейдерб в разговор с медиите. Общият брой на милионерите е намалял с 3,5 млн. души до около 59,4 млн. души, а делът на най-богатия 1% от хората в света от общото благосъстояние е намалял до 44,5%.
Норвегия, Сингапур и Обединените арабски емирства водят по увеличение на средното богатството на човек през 2022 г., докато Швеция, Нова Зеландия, Австралия и Канада отбелязват най-голям спад.
В доклада се отбелязва още, че 2022 г. може да е само един щрих в общата прогноза за нарастване на богатството. До 2027 г. в световен мащаб се очаква то да се увеличи с 629 трлн. долара, или с 38%. А броят на милионерите може да достигне 86 млн. до 2027 г. от около 60 млн. през 2022 г.