Международните продажби на кубински пури, един от основните износни продукти на острова, са нараснали незначително през 2022 г. Това съобщи компанията Habanos, цитирана от Франс прес, уточнявайки, че не би трябвало да има последствия от урагана Иън върху производството през 2023 г., съобщава БТА.
"Много сме доволни. Имаме растеж от 2 на сто при постоянен валутен курс и сме регистрирали приходи от 545 милиона долара", заяви на пресконференция по повод 23-ия Международен фестивал на пурите в Хавана, който се провежда тази седмица, вицепрезидентът за развитието на компанията Мария Лопес.
През 2021 г. приходите са достигнали 568 милиона долара, което е значителен растеж с 15 на сто спрямо 2020 г. въпреки пандемията от коронавируса.
Мария Лопес уточни, че растежът от 2 на сто, въпреки спада в стойността, се обяснява с обезценяването на еврото спрямо долара, тъй като 54 на сто от продажбите на групата са били в Европа. "Резултатът за 2022 г. спрямо 2021 г., по обменните курсове през 2021 г., е регистрирал растеж от 2 на сто", заяви тя.
Habanos е съвместно предприятие, обединяващо кубинската държава и международната група Altadis, собственост на британската Imperial Tobacco Group, с централа в Испания.
Кубинските пури, които имат репутацията на едни от най-добрите в света, са един от основните продукти за износ на острова заедно с никела, морските дарове, ваксините и медицинските услуги.
По време на пандемията кубинските тютюневи изделия са се превърнали в основен източник за получаване на валута на острова, засегнат от най-лошата икономическа криза от 30 години.
Според вицепрезидента на Habanos, отговарящ за търговията, Хорхе Перес Мартел, който цитира информация на Tabacuba, компанията, която отговаря за производството на тютюн на острова, "не са предвидени последици през 2023 година" върху производството на пурите от унищожителния ураган Иън, преминал през септември през западната част на острова. Именно там е основната тютюнева зона в Куба.
Европа е основният пазар за кубинските пури (54 на сто), следвана от Азия (19 на сто) и Африка и Близкия Изток (12 на сто).
Куба няма достъп до пазара на САЩ, най-големият световен пазар за тютюневи изделия, заради американското ембарго, наложено от Вашингтон на социалистическия остров от 1962 година.