fallback

Главният изпълнителен директор на Tui подава преждевременно оставка

Фридрих Юсен ще подаде оставка на 30 септември, а неговият наследник Себастиан Ебел е вътрешен за компанията мениджър

15:35 | 24.06.22 г.
Автор - снимка
Създател

Ако изпълнителен директор обяви оставката си и в резултат на това цената на акциите спадне, това може да се разглежда като знак на признание за напускащия изпълнителен директор. Не е сигурно дали това е вярно и в случая с туристическата компания Tui. Факт е, че малко след като в петък сутринта главният изпълнителен директор Фридрих Юсен обяви неочаквано, че ще напусне поста си на 30 септември, акциите на Tui поеха надолу. В петък до обяд губеха над 3%.

Но може би спадът изразява и несигурността на инвеститорите относно това какво ще се случи с туристическата компания сега. Въпреки че Юсен, чийто договор щеше да бъде до септември 2025 г., многократно е подчертавал, че сам ще реши кога да напусне, анонсът му е изненадващ. Освен това 59-годишният мениджър напуска в момент, когато компанията, силно засегната от пандемията, все още има да решава много проблеми, пише германският Handelsblatt.

Държавата спаси Tui с 4,3 млрд. евро. Дружеството е върнало неизползваните кредитни линии и в момента не ползва държавна помощ. Но Tui трябваше да поеме нетен финансов дълг от 3,9 млрд. евро (към края на март) и да го изплати в някакъв момент.

Самият Юсен използва специално правило, което идва с държавната помощ. Той е можел да напусне по време на спасителната акция преди две години, тъй като помощта е нарушила трудовия му договор: На Tui не е било позволено да му изплаща бонуси. Юсен остава на работа, но е получил право до юни 2022 г. да реши дали да не напусне - при обичайните условия. Това означава, че мениджърът няма да получи пълния си договор, а заплатата си за още две години.

Юсен не крие, че Tui има още много работа за вършене. Всъщност това е една от причините, поради които той предава ръководството на Себастиан Ебел, досегашен главен финансов директор на групата. След две години и половина пандемия сега следва нова глава с нови предизвикателства, пише роденият в Дуисбург мениджър във вътрешнофирмена бележка до персонала и назовава критичните теми: „Намаляване на дълга, укрепване на баланса и по-нататъшно преобразуване на Tui“.

Юсен похвали наследника си Ебел

След това Юсен отправя предварителна похвала към своя наследник: „Себастиан Ебел е отличен избор за тази нова глава“. Главният финансов директор е „стар познайник" на Tui. Също на 59 години, той има богат опит в групата. Вътрешни лица го описват като оперативен финансов директор. С други думи: той познава не само цифрите, но и бизнеса.

Роден в Брауншвайг, Ебел работи за предшественика на компанията – Preussag, като директор на отдел "Контрол" между 1991 и 1997 г. След това за кратко се премества в тогавашния Viag, но още през 1998 г. се връща в Preussag. Когато Preussag се преименува на Tui, Ебел е повишен в контролиращ директор на компанията майка.

Ебел и Юсен се познават от много години. Междувременно Ебел се премества във Vodafone Германия, където от 2011 до 2013 г. е главен финансов директор. По това време компанията се ръководи от Юсен. Той бързо взема Ебел в Tui и го прави мениджър за трудните задачи, като например преструктурирането на бизнеса с круизи.

Само веднъж Юсен заобикаля колегата си: през 2018 г. Ебел за първи път е обсъждан като главен финансов директор и мнозина в групата смятат, че мениджърът е добър избор, включително и от страна на представителите на служителите. Но Юсен и надзорният орган са гласували в полза на белгийката Биргит Коникс. Когато тя напусна след две години, идва ред на Ебел.

Подобно на Юсен, бившият финансов директор е смятан за земен и достъпен. Това е добре, защото ръководството все още ще трябва да убеждава - както на капиталовите пазари, така и вътрешнофирмено.

Когато през 2013 г. Юсен започва работа в централата в Хановер, той създава настоящата компания от компанията майка Tui AG и тогавашната британска Tui Travel. Фирмата инвестира значителни средства в собствени хотели и круизни кораби. Целта е да се превърне „търговецът на дребно за пътувания" в доставчик със собствено съдържание и оферти. Стратегия, която не беше лишена от опасност: тя доведе британския конкурент Thomas Cook до фалит.

По-късно главният изпълнителен директор преразгледа тази стратегия. Вече не е необходимо Tui да притежава всичко, за да бъде „доставчик на съдържание". Оттогава насам ръководството продаде хотели, а също и флотилии от кораби или ги е предоставило на партньори, но все още има достъп до тях.

Дали тази стратегия е успешна, дали Tui ще успее да продава продуктите си по всички канали - включително цифрови - е въпрос, на който Себастиан Ебел скоро ще трябва да отговори. Но поне не му се налага да започва новата финансова година като нов главен изпълнителен директор при възможно най-лошите условия в края на септември. След повече от две години на пандемия бизнесът с почивките е в подем. Само едно нещо би могло да наруши плана за постигане на оперативна печалба преди облагане с данъци през текущата стопанска година: сериозни проблеми на летищата или в хотелите, където има недостиг на персонал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:34 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Lifestyle виж още