fallback

Най-богатите хора в света са увеличили продажбите на суперяхти със 77%

Цените достигат върхови стойности и е малко вероятно да намалеят заради ограничените наличности

20:36 | 01.02.22 г. 6

Снимка: Jeremy Suyker/Bloomberg

Продажбите на суперяхти са нараснали до рекордни нива миналата година, водейки до намаляване на предлагането и повишаване на цените до върхови стойности. Малко вероятно е те да намалеят въпреки сътресенията на финансовите пазари в началото на 2022 г., предава Bloomberg.

Общо 887 суперяхти са били продадени през 2021 г., което е ръст със 77% спрямо година по-рано и е над два пъти повече спрямо броя им през 2019 г., сочат данни на компанията VesselsValue.

Джеф Безос, който има нетно богатство от 174,7 млрд. долара според Индекса на милиардерите на Bloomberg, чака доставката на 127-метрова яхта. В момента тя е във финална фаза на изграждане в корабостроителница в Нидерландия. Стивън Спилбърг също е направил поръчка, след като обяви старата си яхта за продажба на цена от 158 млн. долара. Той я продаде през ноември, но цената на сделката не се съобщава.

Ниските лихви и силните пазари донесоха печалба от 1 трлн. долара на 500-те най-богати хора в света, показва индексът на Bloomberg. Това създаване на богатство и завишеното търсене на уединени развлечения заради COVID-19 са сред основните двигатели на ръста на продажбите, отбелязва VesselsValue.

Растящите лихви и сътресенията на фондовите пазари вероятно няма да доведат до понижаване на цените, поне през идните няколко месеца, заради липсата на наличности. За изграждането на суперяхти са необходими години, а купувачи, които искат плавателни съдове веднага, ограничиха наличностите на вторичния пазар.

„Просто няма достатъчно налични яхти за покупка“, казва Сам Тъкър, ръководител на отдела за суперяхти във VesselsValue.

Яхти

Нарушенията на веригите за доставка и недостигът на работна ръка влошават ситуацията. Корабостроителниците са напрегнати до краен предел, а строителството на нови плавателни съдове отнема повече време. Положителната страна, поне за съществуващите собственици, са по-високите цени.

Суперяхтите обикновено не са смятани за инвестиции. Поевтиняването е рязко, а годишните оперативни разходи са високи, около 10% от стойността на плавателния съд. Но заради затегнатия пазар цените са нараснали с между 5% и 8% само през 2021 г.

„Моментът е страхотен да си собственик на яхта“, казва Тъкър. „Хората, които са купили преди една година, сега може да продадат на печалба, след като са се наслаждавали цял сезон на безплатно плаване със суперяхта“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:39 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Lifestyle виж още