Федералният резерв няма желание да участва в усилията на правителството за акумулиране на големи количества биткойни. Това заяви в сряда председателят на американската централна банка Джером Пауъл на пресконеференция след последната за годината среща на ръководството на регулатора, цитиран от Ройтерс. На нея за трети път бяха намалени основните лихви, според очакванията, и бе сигнализирано за забавяне на темпа на бъдещите понижения.
„Не ни е позволено да притежаваме биткойни“, каза Пауъл.
Правните въпроси около притежанието на биткойни са „нещо, което Конгресът трябва да разгледа, но ние във Фед не търсим промяна на закона“, каза Пауъл.
Коментарът му бе направен във връзка с идеята на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за създаване на национален стратегически биткойн резерв.
Коментарите на Пауъл се отразиха на цената на биткойна, който за кратко след това спадна под прага от 100 хил. долара. Понижението бе най-голямото от поне септември насам, съобщава Bloomberg. Към 9 ч. българско време цената на токена се понижава с 2,5% за денонощието до 101 196 долара.
Тръмп предположи създаването на биткойн резерв, но не даде подробности за това какво ще представлява подобен проект. Засега е известно, че първоначално в състава му може да влязат конфискуваните от държавата биткойни, които са около 200 хил. и струват около 21 млрд. долара по текущи цени. Цената на токена нарасна с повече от 50% от избирането на Тръмп на 5 ноември досега.
По-рано през годината републиканският сенатор Синтия Лумис представи законопроект за създаване на такъв резерв, според който Министерството на финансите на САЩ ще купува 200 хил. биткойни годишно, докато сумата достигне 1 млн. токена. Покупките ще бъдат финансирани от банкови депозити и златни резерви на Фед.
Финансирането на стратегически биткойн резерв вероятно ще изисква одобрението на Конгреса и издаването на нов дълг от Министерството на финансите, според анализ, публикуван тази седмица от Barclays. Предвид вероятните начини, по които може да бъде създаден такъв резерв, „подозираме, че такъв план ще срещне твърда съпротива от Фед“, казаха анализатори на Barclays.
Основната роля на Фед по отношение на криптовалутите се съсредоточава върху това как тези активи могат да повлияят на безопасността на потребителите и банковия сектор.
„Ние регулираме и контролираме банките и бихме искали взаимодействието между криптобизнеса и банките... да не застрашава здравето и благосъстоянието на банките“, каза Пауъл на 4 декември. Но той също отбеляза тогава, че когато става въпрос за криптоактиви, „ние не ги регулираме директно“.
Тръмп планира да назначи бившия изпълнителен директор на PayPal Дейвид Сакс на новосъздадената позиция на AI и криптовалутен съветник в Белия дом, а настроеният приятелски към криптосектора Пол Аткинс ще застане начело на Комисията по ценните книжа и борсите.