Стойността на целия пазар на стейбълкойни достигна нови върхове, връщайки си позициите, загубени след краха на TerraUSD през 2022 г.
Общата пазарна капитализация на стейбълкойните е нараснала с 46% тази година до рекордните 190 млрд. долара към неделя, показват данни на DeFiLlama, цитирани от Bloomberg.
Стейбълкойните представляват криптовалута, която поддържа фиксиран курс с фиатни пари, обикновено американски долар. В миналото основното им предназначение бе като средство трейдърите да придвижват пари от и към други токени. Но сега надеждите са, че този вид криптовалути ще се наложат трайно в световната търговия, най-вече като средство за трансгранични плащания.
Tether, която е емитент на най-големия по пазарна капитализация стейбълкойн в света USDT, отчита ръст на монетите в обращение до еквивалент на близо 133 млрд. долара, което е около 70% от общия пазар. Компанията иска да разшири използването на USDT, навлизайки в нови сегменти на търговия.
В същото време финтех гигантът Stripe през октомври съобщи, че планира да купи стейбълкойн стартъпа Bridge за 1,1 млрд. долара в рамките на едно от най-големите придобивания на стартъп за дигитални активи. Други фирми от традиционните финанси като PayPal също имат интерес към сектора.
Подобно участие би могло да помогне за предотвратяване на нов случай като този на TerraUSD. Крахът на стейбълкойна, свързан с блокчейна Terra, основан от До Куон, отвори дупка в стейбълкойн пазара в размер на 19 млрд. долара, за която трябваха две години и половина, за да бъде затворена.
Стойността на целия пазар на дигитални активи нарасна с близо 1 трлн. долара, откакто се проведоха изборите в САЩ на 5 октомври, спечелени от самообявилия се за криптозащитник Доналд Тръмп, показват данни на CoinGecko. Биткойнът пък почти стигна цена от 100 хил. долара по-рано този месец. Минути след 17 ч. българско време цената му се покачва с 1,4% до 94 812 долара.