fallback

Стъпка по стъпка: Откъде мина биткойнът, за да стигне подножието на 100 хил. долара

Най-старата криптовалута увеличи цената си повече от два пъти спрямо тазгодишното си дъно от 38 505 долара

13:37 | 26.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

Цената на биткойна почти стигна 100 хил. долара миналата седмица, след като Доналд Тръмп бе преизбран за президент на 5 ноември, което разпали очакванията за по-благоприятна регулаторна среда за криптовалутите.

Най-старата и най-известна криптовалута увеличи цената си повече от два пъти спрямо тазгодишното си дъно от 38 505 долара и само за две седмици поскъпна с 45%.

Пътуването към 100 хил. долара обаче започва отдавна, още с нейното създаване, обобщава Ройтерс:

2008: Сатоши Накамото, псевдонимът, използван от предполагаемия създател на криптовалутата, за първи път представя концепцията за биткойн.

2010: Изпълнена е първата ритейл трансакция, когато един потребител плаща впечатляващите днес 10 хил. биткойна за една-единствена пица.

2013: С нарастването на популярността на биткойна братята Камерън и Тейлър Уинкълвос, основатели на криптоборсата Gemini, подават първото заявление пред американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) за създаването на спот биткойн борсово търгуван фонд (ETF).

Grayscale Investments също така пуска и своя биткойн тръст Bitcoin Investment Trust.

2016: Братята Уинкълвос коригират многократно заявлението си – включително като сменят борсата, на която продуктът ще се търгува. В крайна сметка Grayscale подава и заявление за преобразуването на тръста си в спот биткойн ETF.

2017: SEC отхвърля заявлението на братята Уинкълвос на основание, че биткойн пазарите не са достатъчно зрели. Grayscale пък оттегля първото си заявление за преобразуване, тъй като регулаторната среда не е достатъчно развита.

2018: Пореден отказ на SEC по искането на братята – този път защото криптоборсите нямат необходимия контрол за предпазване от манипулации.

2020: Grayscale преобразува тръста си в структура, която се отчита на SEC и акциите ѝ започват да се търгуват на извънборсовия пазар. И макар това все още да не е ETF, инструментът става първият публично търгуван биткойн фонд в САЩ.

2021: Първият спот биткойн ETF е пуснат в Канада. В САЩ Гари Генслър застава начело на Комисията по ценните книжа през април, поемайки поста от Джей Клейтън.

През октомври американският регулатор одобрява листването на ProShares Bitcoin Trust на стоковата борса в Чикаго, тъй като тя разполага със задоволителни механизми за наблюдение на фючърсния пазар. Това е и първият листнат в САЩ фючърсен биткойн ETF, който натрупва активи под управление за 1 млрд. долара в рамките на първите си няколко дни на търговия – по-бързо от който и да е било друг ETF.

През октомври същата година Grayscale отново подава заявление до SEC за преобразуване на своя тръст в спот биткойн ETF.

2022: SEC отхвърля няколко заявления от бъдещи спот биткойн ETF емитенти, включително SkyBridge, Fidelity и Bitwise. SEC също така отхвърля заявление и на Grayscale, което кара компанията да заведе дело срещу регулатора.

Това се случва на фона на крах при цените на криптовалутите, редица фалити на криптокомпании, включително Three Arrows Capital, Celsius Network и FTX. Съоснователят на последната Сам Банкман-Фрийд е с повдигнати обвинения в измама.

2023:

Май: ARK Investments на Кати Ууд и CBOE Global Markets подават заявление за свой спот биткойн ETF, като регулаторът разполага с 240 дни да вземе решение.

Юни: BlackRock  също подава заявление, увеличавайки надеждите на индустрията, което на свой ред изпраща цената на биткойна до едногодишен връх. През следващите седмици и месеци още заявления са подадени.

Август: Федерален апелативен съд във Вашингтон отсъжда в полза на Grayscale с довода, че SEC не е обяснил достатъчно защо отхвърля предложението на компанията. Междувременно първият в Европа спот биткойн ETF започва търговия на борсата в Амстердам.

Октомври: SEC решава да не обжалва решението на съда по делото на Grayscale и трябва да преразгледа решението си.

2024:

Януари: Очаквано SEC одобрява пускането на 11 спот биткойн борсово търгувани фонда на емитенти, сред които BlackRock, Fidelity и VanEck.

Февруари: нетните капиталови потоци към 10-те най-големи инструмента достигат 4 млрд. долара само през първия месец, според данни на LSEG.

Март: Цената на биткойна за първи път минава 70 хил. долара, отбелязвайки рекорд, като само за пет месеца удвоява стойността си.

Юни: Тръмп се обявява за защитник на криптовалутите и критикува начина, по който демократите се опитват да регулират сектора по време на събитие за набиране на средства за предизборната му кампания в Сан Франциско.

Юли: Тръмп участва на биткойн конференция, на която казва, че ако бъде преизбран, ще създаде стратегически национален биткойн резерв и ще гарантира, че САЩ са „криптостолицата на планетата“.

Октомври: SEC дава „ускорено одобрение“ на американските борси да листват и търгуват опции на 11-те спот биткойн ETF-а.

Ноември: На 6 ноември Тръмп е обявен за победител на изборите за президент на САЩ, което предизвика мащабно поскъпване на редица активи, сред които биткойнът се очертава начело.

На 12 ноември общата пазарна капитализация на криптосектора стига 3 трлн. долара. Нетните капиталови потоци на ETF-ите от началото на годината възлизат на 25,8 млрд. долара, показват данните на LSEG.

На 21 ноември биткойнът е в подножието на 100 хил. долара за първи път в историята, подкрепен от масовите покупки от инвеститори в очакване Тръмп да премахне голяма част от регулациите около криптоинвестициите. Цената на токена е нараснала с над 40% след изборите. На 22 ноември достига рекордните 99 645 долара.

В последните дни цената отстъпи и на 26 ноември към 13:30 часа българско време е 91 835 долара, което е спад от 6,5% за денонощието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:39 | 26.11.24 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още