fallback

Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции

Ако биткойнът пробие до 100 хил. долара, има голяма вероятност за корекция, коментира експерт

21:52 | 22.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

Цената на биткойна приближава заветната шестцифрена сума от 100 хил. долара, подкрепена от продължаващата еуфория на пазара и подготовката за евентуална нова регулаторна реалност.

Към 21:50 часа цената на биткойна е 99 403 долара, което е повишение с 1,25% за последните 24 часа.

Пазарната капитализация на целия криптосектор достигна рекордните 3,4 трлн. долара, прибавяйки около 4,5% за последното денонощие.

По-рано стана ясно, че председателят на американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) Гари Генслър е обявил, че ще подаде оставка на 20 януари, когато Доналд Тръмп трябва да встъпи в длъжност. Неговото управление бе белязано от редица наказателни мерки срещу криптокомпании и като цяло се приема като не особено приятелски настроена фигура към сектора.

Напускането му ще остави SEC на първо време в ръцете на временно изпълняващ длъжността – очакванията са това да е или Марк Уйеда, или Хестер Пиърс – и двамата от Републиканската партия.

В същото време преходният екип на бъдещия президент е започнал преговори за евентуалното създаване на нов пост в Белия дом, посветен на политиката за дигиталните активи.

Изглежда, че ефектът „Тръмп“ е проникнал на Wall Street. Новият главен изпълнителен директор на Charles Schwab Рик Вурстер заяви в четвъртък, че компанията ще започне предлагането на спот криптотърговия, щом като налице са регулаторни промени.

Плановете на MicroStrategy – най-големият корпоративен притежател на биткойни – да ускори покупките на токена, както и пускането на опции върху американските спот биткойн борсово търгувани фондове (ETF) също подкрепиха положителните настроения тази седмица.

Привържениците на най-старата криптовалута я виждат като средство за съхранение на стойност и приемат прага от 100 хил. долара като потвърждение.

Въпреки това пазарът остава много волатилен на фона на продължаващата еуфория от последните седмици. Възможно е прагът от 100 хил. долара да се окаже и бариера за движението на цената, поне в краткосрочен план, тъй като инвеститорите може да поискат да оберат печалбите след 40% рали само за две седмици.

„Ако биткойнът пробие до 100 хил. долара, има голяма вероятност за корекция“, коментира Грейси Чен, главен изпълнителен директор на криптоборсата Bitget, цитирана от CoinDesk. Това е „психологическа бариера, при която инвеститорите може да преоценят позициите си, което да доведе до естествена точка на разпродажби, както се вижда при други класове активи, когато се достигне значително кръгло число“, допълва тя.

Остава елементът на несигурността и по отношение на политиките на Доналд Тръмп. По време на предизборната си кампания той обеща по-благоприятна регулаторна среда, създаване на американски биткойн резерв. Но времевата рамка за всичко това не е ясна и предвид международното положение е възможно той да започне мандата си с други приоритети. Всичко това може да се отрази на криптоцените в посока надолу.

Настоящият оптимизъм върна някои спомени и за състоянието на пазара през 2022 г., когато се случиха някои от емблематичните за сектора фалити на криптопроекти, включително на борсата FTX.

„Биткойнът представлява промяна“, коментира Ноел Ейксън, авторка на нюзлетъра Crypto Is Macro Now, цитирана от Bloomberg. За тези от нас, които „отдавна са разбрали потенциала за нова форма на трансфер на данни за промяна на това как гражданите виждат властта и как властта вижда обществото, е както окуражаващо, така и малко притеснително да видим тази оценка“, коментира тя.

Американските спот биткойн борсово търгувани фондове досега привлякоха нетен капитал от над 6,8 млрд. долара само през периода след изборите в САЩ, показват данни от Bloomberg. Общият обем на активите на фондовете вече мина 100 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:53 | 22.11.24 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още