За Европейския съюз процесът по създаването на цифрово евро трябва да е в спешен порядък, за да избегне изоставането от международните конкуренти и да осигури общо средство за плащане за 20-те членки на еврозоната. Това заяви Евелин Уитлокс, ръководител на проекта към Европейската централна банка (ЕЦБ), пред Euronews.
„Ако погледнете сегашния пейзаж, виждаме фрагментация на решенията за плащане и тези, които се доближават най-много до това да покрият цяла Европа, не са европейски“, каза Витлокс от офиса си във Франкфурт, Германия.
Към днешна дата няма общоевропейско решение за цифрово плащане и 13 от 20-те държави в еврозоната нямат национална картова схема, разчитайки вместо това на международни доставчици като Visa или Mastercard.
На фона на силната зависимост от чуждестранни играчи, намаляващото използване на пари в брой и нарастващата популярност на криптовалутите, ЕЦБ постави началото на проект през октомври 2021 г. за евентуалното създаване на собствена цифрова валута (CBDC), т. нар. „дигитално евро“.
Но преди ЕЦБ да реши дали да заложи на CBDC, институциите на ЕС трябва да финализират правната рамка за такъв проект – но близо 17 месеца след предложението на Комисията и след проведени избори в блока, нито Европейският парламент, нито Европейският съвет са взели позиция.
„Дискусиите напреднаха и мога само да повторя за спешността да поддържаме необходимото темпо в този процес, за да можем да гарантираме, че дигиталното евро ще го има, когато наистина имаме нужда от него“, посочи Уитлокс относно текущия законодателен процес в Брюксел.
Тя подчерта, че макар да е важно отделянето на време за внимателно подготвяне на дигиталното евро, важно е също така бързото действие – особено след като други международни играчи като Великобритания и Китай също проучват подобни възможност.
„Все още сме в челните редици на разработването“ на CBDC, посочи Уитлокс, добавяйки, че „наистина би било жалко, ако загубим тази възможност“, допълни тя.
Що се отнася до това кога Европа може да види дигиталното евро в действие, на този етап няма конкретен краен срок, тъй като работата на ЕЦБ ще зависи от напредъка на законодателния процес в Брюксел.
Уитлокс припомни също, че банките – и небанките – ще бъдат ключови играчи във въвеждането на цифровото евро.
„Търговците ще плащат конкурентна такса на своите банки за приемане на цифрови плащания в евро, което гарантира, че дистрибуторите също са справедливо компенсирани за работата си“, заяви тя. Както и при евробанкнотите, ЕЦБ ще поеме някои разходи, за да могат да се използват безплатно от гражданите.
Що се отнася до опасенията за поверителността, в онлайн версията на цифровото евро всичко ще минава през посредниците – банки или други доставчици на платежни услуги – и те ще трябва да преминат през същите проверки, както при всяка друга трансакция, включително проверки за измами и такива срещу пране на пари.
В офлайн версията обаче трансакциите не минават през мрежа, което гарантира по-високо ниво на поверителност и са по-близо до предимствата на парите в брой, посочи Уитлокс.