Към момента в криптотърговията потребителското изживяване е много неприятно, защото е свързано с нуждата да се подсигури необходимото ниво на сигурност на трансакциите, както и с трудности около успешното балансиране на портфейлите. Това мнение изрази в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria инвестиционният консултант Ангел Гяуров, управител на Belayer.
„Волатилността при криптовалутите е шумът в системата. Ние се опитваме да хванем сигнала и в разрешаването на проблемите е нашата област на експертиза“ коментира той.
Гяуров обясни, че основна инвестиционна хипотеза е, че при дългосрочни инвестиции в криптовалути гледаме на тях като на нов клас активи. „Всички вече се убедихме, че крипто е тук, за да остане, и все повече се утвърждава като мейнстрийм (традиционен, общоприет клас активи, бел. ред.), а не някакъв прекалено интересен и екзотичен актив. А биткойнът се установи като дигиталното злато и най-известното приложение на блокчейн технологиите“, посочи инвестиционният консултант.
„Биткойн наистина е най-популярният актив, но за нас светът на крипто и блокчейн далеч не се изчерпва с него. Има много повече приложения, които тепърва ще навлизат, най-вече с обещаните от Тръмп облекчения в регулациите“, прогнозира Гяуров.
Той съобщи, че пазарна капитализация на биткойна е около 56% от общата пазарна капитализация на криптоактивите, която към момента е около 3 трлн. долара. „Етериум е 13%, фокусираме интереса си върху етериум екосистемата – вторият най-популярен криптоактив. Ако трябва да ги сравним, то съпоставката им е подобна на съпоставката на два софтуера. Те правят различни неща. Да, биткойн се утвърди като дигитално злато, но етериум показва, заедно с всички нововъведения, че е много повече от актив“, смята Гяуров.
По повод на регулациите на криптотърговията инвестиционният консултант посочи, че пътната карта вече е ясна, след като регулацията MiCA (Markets in Crypto-Assets) влезе в сила у нас от 1 юли и засегна всички участници, които в някаква степен се занимават с криптоактиви. Той напомни, че всички те трябва да се регистрират и лицензират до края на следващата година.
Инвестиционният консултант обясни, че досегашният режим беше регистрационен, а регулаторът, който ще прилага MiCA у нас, е Комисията за финансов надзор и Българската народна банка. Според него регулацията, чиято законова форма вече е приета, почти се доближава до тази за инвестиционните посредници, но има един много детайлен надзор и изисквания за капитала на компаниите.
Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.