Корекцията в цената на биткойна набра още инерция във вторник, докато листнатите в САЩ спот борсово търгувани фондове все повече са отбягвани от инвеститорите.
Най-старата криптовалута поевтиня с над 8% до под 62 хил. долара във вторник, показват данни на платформата TradingView, цитирани от CoinDesk. Това е най-големият еднодневен спад в проценти от 9 ноември 2022 г. На този ден цените потънаха с над 14%, след като криптоборсата FTX на Сам Банкман-Фрийд – някога третата по големина – обяви фалит. Изчисляваният дневен спад е в диапазона от полунощ координирано универсално време (UTC) до 23:59:59 ч. UTC.
Цената на биткойна минути след 10:30 ч. българско време се възстановява до 62 949 долара, което е спад от 1,7% за денонощието.
Стойността на биткойна намаля с 15% от последните си ръстове от над 73 700 долара, достигнати миналата седмица.
Катализатор за пониженията от последните дни са няколко фактора, включително отлива на средства от спот биткойн борсово търгуваните фондове (ETF), посочва икономистът Алекс Крюгер.
Данни, публикувани от инвестиционната фирма Farside, показват, че във вторник е имало нетен отлив на средства от 326 млн. долара от ETF-ите, най-големия досега. В понеделник инструментът на Grayscale отчете рекорден отлив от 643 млн. долара. Според Крюгер причините за пониженията на цената включват също и прекомерния ливъридж, манията по мемекойните в мрежата на солана и негативните парични потоци при ETF-ите.
Фактор е и етерът – втората по големина на капитализацията криптовалута, чиято цена достигна връх от 4000 долара след последната ѝ актуализация миналата седмица и оттогава спадна до 3212 долара в сряда. Една от причините е намаляващата вероятност американската Комисия по ценните книжа и борсите да одобри пускането на спот етер ETF до май.
Инвеститорите очакват и следващото заседание на ръководството на Федералния резерв, което ще завърши в сряда с изявление на управителя Джером Пауъл. Очакванията са паричната политика на регулатора да остане без промяна.
Както доларовият индекс, така и доходността по американските държавни ценни книжа наскоро се повишиха на фона на упорито увеличение при индексите на потребителските цени и цените на производител, което традиционно намалява интереса към по-рисковите активи.