Инвеститорите на рисков капитал изглежда са се оттеглили рязко от криптоиндустрията, която някога подкрепиха да се развие, показват нови данни.
Според тях международното рисково финансиране за криптостартъпи се е сринало до най-ниското си равнище от 2020 г. по време на третото тримесечие на годината – с 63% спрямо същия период на миналата година, показват данните на изследователската фирма PitchBook, цитирани от Bloomberg. През тримесечието в криптосектора са инвестирани едва 2 млрд. долара - малка частица от средствата, които бяха предоставяни по време на по-щастливите времена за индустрията.
„Не виждаме големи сделки вече“, коментира анализаторът на PitchBook Робърт Ли. „Това е един от двигателите на спада – сделките са по-малки“, коментира той.
Мащабните финансирания по време на бичия пазар бяха от полза за компании като фалиралата криптоборса FTX. Сега обаче оттеглянето на този вид средства може да принуди някои компании, вече изправени пред необходимостта да съкращават персонал и разходи, да вземат трудни решения.
И макар все още да има сделки за компании в ранен етап, посочва Ли, мнозина инвеститори са напуснали сегмента напълно.
Последствията от скандала с FTX също увеличават спънките пред криптостартъпите. Инвеститорите на рисков капитал, сред които и престижната Sequoia Capital, някога даваха щедри чекове на FTX, която също имаше и свои залози, включително във фирми като Circle и Paxos, Аptos Labs и Anchorage Digital.
Дяловете в стартъпи на FTX и сестринската ѝ Alameda бяха определяни като едни от най-ценните активи на компанията по време на процедурата им по фалит.