fallback

Дойде ли краят на края на криптовалутите?

Свободната технологична сила в света позволява свободни трансакции и създава на практика самоподдържащ се цикъл

08:19 | 18.08.23 г. 6
Автор - снимка
Създател

Установяването на това дали криптовалутите ще просъществуват не е толкова лесно, колкото проследяването на успехите и провалите на индустрията. За известно време наистина изглеждаше възможно Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) на САЩ да изтрие криптосектора от картата (може би и с помощта на други правителствени агенции), пише Даниел Кун в нюзлетъра The Node, цитиран от CoinDesk.

Има и хора, които са превърнали в бизнес това да броят колко пъти биткойнът или криптовалутите като цяло е трябвало да загинат. И също толкова сигурно, колкото че слънцето ще изгрее утре отново, биткойнът вероятно ще продължи да добавя блокове към веригата си (игра на думи от английската блокчейн – верига от блокове, бел. ред.).

Изглежда, че като цяло настроението на криптосцената се променя. Миналата седмица индексът Greed & Fear (алчност и страх, бел. ред.) за измерване на настроенията на биткойн пазарите се обърна в бича посока. Започвайки с изненадващото решение на BlackRock да навлезе в полето на биткойн борсово търгуваните фондове  и минавайки през току-що пуснатия стейбълкойн на PayPal, изглежда, че повечето големи криптоновини сочат път напред.

Ripple Labs не успя точно да спечели дългата си съдебна битка със SEC, но тази част, която не загуби, може да се окаже от съществено значение за продължаването на дейността на емитенти на токени. „Злодеите“ в индустрията пък изглежда получават своето възмездие с вкарването на Сам Банкман-Фрийд зад решетките и съдебните неволи около Three Arrows Capital.

Така че – достигнахме ли дъното? Все още не бих могъл да кажа, посочва Даниел Кун. Но след като SEC отприщи най-лошото, на което е способна, срещу гигантите в сектора Binance и Coinbase, по-значими законодателни изменения успяха да преминат невиждани досега препятствия и др., изглежда, че най-лошото вече е в миналото.

Разбира се, все още има някои дългосрочни рискове пред криптовалутите. Но на този етап изглежда е достатъчно ясно, че биткойнът се е доказал в битки и макар правителствата да искат да ускорят надзора на криптосектора, истинското му анархистко ядро на практика остава незасегнато.

В света има свободна технологична сила, която позволява извършването на абсолютно свободни трансакции и която вдъхновява другите да строят и надстрояват, създавайки на практика самоподдържащ се цикъл.

Мнозина в криптосредите вече започнаха да се изключват от новинарския цикъл. Хората купуват и държат монети и не се интересуват от скорошното съобщение на PayPal, че ще спре криптоуслугите си във Великобритания до 2024 г., или дали току-що обявеното партньорство с Ledger ще означава повече за пазарните настроения.

Криптосекторът не просто играе в перспектива; това е игра, която може да няма край. Но както всички неща, които вървят нагоре, цените и настроенията вероятно ще се сринат отново.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:19 | 18.08.23 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още