Биткойнът е напът да запише второ поредно тримесечие на ръстове, затягайки хватката си около криптопазара на фона на загуби при по-малките токени, пише Bloomberg.
Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпва с 8% от април до юни, подкрепена от оптимизма за растящо търсене, ако BlackRock Inc., Fidelity Investments и др. успешно пуснат спот биткойн борсово търгувани фондове (ETF) в САЩ.
Обратно, върху по-малките токени натежават мерките на американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) и растящият ѝ списък с монети, които смята за нерегистрирани ценни книжа – оценка, която може да направи активите по-трудни за търговия. Биткойнът не е изправен пред такава заплаха, тъй като американските власти приемат, че той е стока.
Индекс, включващ долната половина от топ 100 токени по пазарна капитализация, се понижава с 26% през това тримесечие. Разминаването между представянето на биткойна и това на индекса е най-голямото от последните три месеца на 2020 г. насам.
Доминацията на биткойна на криптопазара „е вероятно да се подсили на фона на регулаторната несигурност“, коментира Каролин Маурон, съоснователка на OrBit Markets.
Институционални играчи
Опитите на финансовите титани да пуснат ETF-и, както и други сигнали за институцианален интерес към криптовалутите, помогнаха на биткойна да продължи възстановяването си от 2023 г., което достига 86%. В допълнение международният цикъл парично затягане вероятно е към края си, облекчавайки някои от най-лошите страхове за влошаване на настроенията от растящите лихви.
„Финишът за цикъла лихвени повишения на Фед се задава“, коментира Тони Сикамор, пазарен анализатор на IG Australia Pty. Той очаква биткойнът да поскъпне през третото тримесечие, поставайки си първоначална ценова цел от 32 375 долара на база на модели на графики.
Прогностиците обаче са като цяло по-малко обнадеждени за по-малките токени – или т. нар. алткойни – на фона на затягането на надзора на американските регулатори след поредицата фалити в сектора.
През юни SEC определи 19 монети като нерегистрирани ценни книжа в рамките на съдебни дела срещу борсите Binance Holdings и Coinbase Global. Списъкът включва монети като BNB, кардано, солана.
Редица криптоборси отговориха, като ограничиха експозицията си към някои от монетите. Тези 19 токена изтриха около 16 млрд. долара от пазарната си капитализация, откакто SEC предприе мерките си, показват данните на CryptoQuant.
„Настоящият мечи пазар за алтернативните монети може да продължи някорко месеца“, казва Джейми Дъглас Кутс, старши анализатор на Bloomberg Intelligence.
Изтичане на опции
Биткойнът сега отговаря за близо 49% от криптопазара за 1,2 трлн. долара – най-големият му дял от над две години, показват данни на CoinGecko.
Инвеститорите наблюдават изтичането в края на юни на биткойн опции с условна стойност от почти 4,9 млрд. долара, на базата на данни на деривативната борса Deribit.
Има насочване към бичите залози около 30 хил. долара и ако токенът запази възходящото движение на цената „бихме могли да видим надпревара на пазара за закупуване на биткойни, тъй като дилърите ще трябва да изпълняват направени колове“, коментира Ноев Ейксън, авторка на нюзлетъра „Crypto Is Macro Now“.