Европейската комисия представи в сряда предложението си за създаване на рамка за нова цифрова форма на еврото, съобщава ЕК в прессъобщение.
Новата правна рамка за цифровото евро ще включва дигитален вариант на валутата, но няма да замени традиционните банкноти и монети. То ще бъде само допълнение към класическия вариант на еврото и ще позволява на потребителите и предприятията да плащат дигитално.
„Като допълнение към парите в брой, несъмнено цифровото евро ще донесе много предимства на гражданите и бизнесите в ЕС“ заявява европейският комисар по финансовите услуги Майред Макгинес в изявление, цитирано от Bloomberg. „Сигурна съм обаче, че те трябва да му се доверят“, коментира тя.
Плановете на Европейската централна банка са цифровото евро да работи чрез цифров портфейл и да е достъпно навсякъде в еврозоната. Достъпът до мрежа няма да е проблем за цифровото евро, тъй като плащанията ще могат да се извършват както онлайн, така и офлайн.
Офлайн плащанията ще предлагат сходно ниво на защита на личните данни, както и кешовите, става ясно от предложенията.
Също така е заложено и лесното откриване на сметки в пощенски служби или други обществени структури.
По-голямата част от търговците ще трябва да приемат цифровото евро като начин за разплащане наравно с традиционните такива. За малките търговци изборът е по-свободен, тъй като създаването на нова инфраструктура за плащания с цифрово евро би им струвало скъпо.
Предложенията на комисията гарантират и запазването на достъпа до евробанкнотите и евромонетите като „законно платежно средство“ в еврозоната, за да се запази ролята на парите в брой, да се гарантира, че те са широко приети като платежно средство и остават лесно достъпни за хората и предприятията в еврозоната.
С днешното предложение се определят правната рамка и основните елементи на цифровото евро, което, след като бъде прието от Европейския парламент и Съвета, ще даде възможност на Европейската централна банка в крайна сметка да въведе цифрово евро, което е широко използваемо и достъпно. ЕЦБ ще решава дали и кога да емитира цифровото евро. Този проект ще изисква значителна допълнителна техническа работа от страна на ЕЦБ.