Миналогодишните проблеми на криптоплатформи като кредитора Celsius Network са били „предвождани от потребители с големи притежания, някои от които са били опитни институционални потребители“. Това става ясно от проучване на Федералния резерв за Чикаго, цитирано от Bloomberg.
В случая с Celsius 35% от всички тегления на средства през юни – преди компанията да замрази тегленията и в крайна сметка да подаде документи за фалит – са били на собственици на сметки с над 1 млн. долара, показват изчисленията. Собствениците на сметки с над 500 хил. долара в инвестиции са теглели най-бързо, става ясно още.
Фед за Чикаго използва документи за фалит, за да определи отлива на средства на потребители от кредиторите Celsius, BlockFi и Genesis Global Capital LLC, както и от FTX и брокера Voyager Digital, всички от които фалираха миналата година, оставяйки стотици хиляди инвеститори на дребно в безизходица. Също така от регулатора посочват, че планирането на действия при евентуално масово теглене на средства е било неадекватно дори и след събитията с FTX и екосистемата тера-луна.
Потребителите са изтеглили една четвърт от инвестициите си, държани от FTX, само в рамките на един ден, посочват от Фед за Чикаго. Voyager пък е загубил близо 39% от държаните средства в периода 12 юни – 2 юли, след като е трябвало да отчете отлив от близо 14% през май.
„Тези епизоди заедно формират класическа финансова криза в нова среда, която повдигна непосредствени притеснения за политиките“, посочват авторите на проучването асистент Радика Пател и историкът на системата на Фед Джонатан Роуз.
Реалните банкови сътресения от този тип, при които се наблюдава масово теглене на средства – какъвто бе случаят с краха на Silicon Valley Bank – могат да се случат дори още по-бързо от тези в криптосектора, посочва Роуз в интервю. Това до голяма степен е функция на типа вложители, които участват в тези платформи, както и на технологиите и процесите, използвани за извършване на тегления.