Броят стейбълкойни, съхранявани на адреси, обвързани с централизирани борси, продължава да намалява и достига най-ниското си равнище от май 2021 г. – сигнал за нарастващо отвръщане на инвеститорите от риска, съобщава CoinDesk.
Към понеделник балансът е от 21,06 млрд. монети, показват данни на Glassnode. Фирмата за блокчейн анализ проследява борсовите баланси за монетите BUSD, GUSD, HSUD, DAI, USDP, EURS, SAI, sUSD, USDT и USDC.
Обемът намаля повече от двойно, след като стигна пик от 44 млрд. в средата на декември. Отново набра инерция след действията на американските регулатори срещу BUSD на Paxos през февруари и последвалата волатилност около USDC през март.
„Това е отражение на избягването на риска спрямо стейбълкойните, след като регулаторите казаха на Paxos да спре да издава BUSD и скорошното скъсване на паритета на USDC“, коментира Дик Ло, основател и главен изпълнителен директор на фирмата TDX Strategies. „Има също така стабилен спад на пазарната капитализация на BUSD и USDC“, допълва той.
Paxos спря добива на централизирания, вързан с щатския долар стейбълкойн BUSD през февруари, спазвайки регулаторна заповед. USDC – вторият по големина стейбълкойн в света, пък записа ценова волатилност през март, след като емитентът Circle разкри, че има пари в проблемната Silicon Valley Bank.
Тетерът (USDT), най-големият стейбълкойн в света по пазарна капитализация, на свой ред подсили още повече позициите си, докато BUSD и USDC обратно – отслабиха своите.
Липса на нови парични потоци
Инвеститорите все повече предпочитат стейбълкойни за финансиране на криптопокупки през последните три години, защото те помагат за заобикалянето на ценовата волатилност, свързана със самите токени.
Намаляващият баланс при стейбълкойните, съвпадащ с покачването на цената на биткойна, предполага, че завъртането на пари от стейбълкойните към биткойните е основният двигател на ралито на криптовалутата от 70% тази година и пазарът все още не е видял нови парични потоци.
Инвеститорите са вкарали пари в стейбълкойни миналата година на фона на агресивния цикъл от парично затягане на Федералния резерв, целящ да озапти инфлацията, подкрепи долара другите сходни валути. Привлекателността на американските пари обаче отслабна от края на миналата година заради надеждите за предстоящо ликвидно облекчение.
„Що се отнася до активността, стейбълкойн балансите на централизираните борси продължават да намаляват без нов допълнителен капитал, влизащ в екосистемата“, посочват в дневен пазарен отчет от технологичната компания SignalPlus.
„В допълнение активността на потребителите по DeFi/NFT/GameFi остава силно потисната въпреки възстановяването на спот цените, което подсилва нашето предпазливо виждане за криптоцените в близкото бъдеще“, допълват от SignalPlus.