Цената на биткойна мина прага от 26 хил. долара за първи път от юни на фона на растящия оптимизъм, че сегментът на дигиталните активи ще се справи с проблемите на американския финансов сектор.
Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпва, достигайки прага от 26,5 хил. долара, съобщава Bloomberg. Тя прибави около 30%, откакто започна кризата с фалита на Silicon Valley Bank на 10 март. Според данни на аналитичния сайт Coinglass къси криптопозиции за около 230 млн. долара са били ликвидирани през последните 24 часа.
Към 18:15 ч. българско време стойността на монетата се коригира до 26 087 долара, което обаче остава поскъпване от 7,7% за денонощието.
Етерът също поскъпва с 5,9% до 1780 долара.
„Въпреки че тъмен облак е надвиснал над Silicon Valley, биткойнът процъфтява“, коментира Фиона Синкота, старши финансов пазарен анализатор на City Index. „Криптовалутата продължава впечатляващото си рали, докато традиционните банки се затрудняват да запазят доверието на потребителите“, допълва тя.
Пазарът на виртуална валута се стабилизира след бурна седмица, в рамките на която три американски банки с връзки в криптосектора се сринаха, а местните регулатори предприеха мерки за подкрепа на банковия сектор. Мерките също така помогнаха и на втория по големина на капитализацията стейбълкойн USDC да си върне паритета с щатския долар, който загуби през уикенда след случилото се със Silicon Valley Bank.
Спасителните мерки на правителството за вложителите на Silicon Valley Bank се приеха като добра новина от мнозина инвеститори и помогнаха на биткойна да мине отвъд 200-дневната си пълзяща средна от 19 740 долара, коментира Хейдън Хюс, съосновател на платформата Alpha Impact. Устойчивото движение над 200-дневната пълзяща средна обикновено е ранен индикатор за бичи пазар, каза още той.
„Ако се задържим на 25 хил., следващите спирки ще са 28 хил. и 30 хил. долара“, посочи той.
Мнозина привърженици на криптовалутите отбелязаха като фактор и данните за инфлацията в САЩ за февруари.
Основните потребителски цени в САЩ са нараснали през февруари с най-силния си темп от пет месеца, показаха данни от вторник.
Индексът на потребителските цени, с изключение на тези на храните и енергията, се е увеличил с 0,5% миналия месец и с 5,5% спрямо година по-рано, сочат данните на Бюрото по трудова статистика. Икономистите считат индекса за по-добър показател за базисната инфлация от основния измерител. Общият индекс на потребителските цени се е покачил с 0,4% през февруари, като над 70% от ръста се дължат на жилищните разходи