Цената на биткойна се движи около върховете от август миналата година, след като инвеститорите приеха коментарите на управителя на Федералния резерв Джером Пауъл като знак за по-смекчена парична политика.
Дългоочакваната смекчена позиция на американската централна банка, която завърши двудневното си заседание в сряда, донесе още ръстове в криптосектора. В даден момент в сряда цената на биткойна премина прага от 24,1 хил. долара, след като се движеше под 23 хил. долара през голяма част от последната седмица, посочва CoinDesk.
Минути преди 10 ч. българско време най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпва с 3% за последното денонощие до 23 765 долара.
От своя страна, етерът прибавя 5,7% до 1664 долара. Рипълът пък поскъпва с 2,7%, а карданото с 4,5%.
Очаквано, в центъра на инвеститорския интерес бе решението на ръководството на Фед да увеличи лихвата с четвърт процентен пункт, като от регулатора обещаха „още увеличения“.
„Инфлацията донякъде се успокои, но остава висока“, заяви американската централна банка в комюнике, в което се признава открито постигнатият напредък в намаляването на темпа на ръстовете на цените спрямо 40-годишния им връх от миналата година.
Анализатори сигнализират, че равнища около 25 хил. долара могат да се окажат зона, в която ралито на биткойна може да се охлади, посочва Bloomberg. Марк Нютън, ръководител на звеното за технически стратегии на Fundstrat, смята, че 25,2 хил. долара е мястото на възможна съпротива.
„Криптовалутите отбелязват рали на фона на настроение за риск след смекчените коментари от Фед през нощта“, коментира Цъцъ Лу, основателка на блокчейн консултантската компания Venn Link Partners. Тя също така коментира, че налице са повече покупки от институционални клиенти през последните седмици.
Дигиталните активи се възстановяват от резките загуби миналата година – период, белязан от кризи като тази с криптоборсата FTX.
„Използването, приемането и иновациите остават много по-положителна картина, отколкото ценообразуването и инвеститорските настроения го отразяват“, коментира Ричард Галвин, съосновател на фонд мениджъра Digital Asset Capital Management.
По думите на Галвин криптовалутите ще останат в силна корелация с макросредата, като все пак някои специфични за сектора двигатели ще оказват повече влияние.