fallback

Криптоакцията на прокуратурата е била по искане на Германия

На територията на страната са извършени множество действия по разследване при изпълнение на европейска заповед, издадена от федералната република, съобщават от прокуратурата

13:01 | 13.01.23 г.
Автор - снимка
Създател

Криптоакцията с участието на прокуратурата и МВР е била в рамките на изпълнение на европейска заповед за разследване, издадена от Германия. Това става ясно от съобщение на прокуратурата.

В него се посочва, че на територията на страната са извършени множество действия по разследване при изпълнение на европейска заповед, издадена от федералната република.

Координираната акция, проведена с подкрепа от Евроджъст и Европол, е довела до разбиването на мрежа за измами с криптовалута, действаща от България, Кипър и Сърбия, става ясно от съобщението на прокуратурата.

Припомняме, че вчера бяха претърсени офиси на криптокомпанията Nexo във връзка с неутрализиране на незаконна престъпна дейност. В днешното съобщение на прокуратурата обаче не се споменава поименно Nexo.

„На 11.01.2023 г. в България е извършено претърсване на офис на търговско дружество, където са открити 50 работни места, на офис на счетоводна фирма, претърсени са 2 домашни адреса, два автомобила, извършен е обиск на едно лице, иззети са компютърни информационни данни, документи, мобилен телефон и др.“, се посочва в съобщението.

Мрежата е работила професионално за създаване на кол центрове, чрез които се счита, че са измамени множество жертви в Германия, Швейцария, Австрия, Австралия и Канада за най-малко десетки милиони евро. Голяма част от жертвите са от Германия.

При акцията в Германия, България, Кипър и Сърбия са идентифицирани общо над 250 работни места, претърсени са 4 кол центъра и 18 други обекта, разпитани са над 250 лица и са иззети над 150 компютъра, множество носители на данни, 3 автомобила, над 1 милион щатски долара в криптовалути и 50 хиляди евро в „кеш“, обезпечени са 2 луксозни апартамента. Задържани са 14 лица в Сърбия и едно лице в Германия, става ясно още от съобщението.

По време на разследванията относно организираната престъпна група са открити мащабни финансови трансакции, посочват от обвинението. За да ръководи схемата, групата е управлявала кол центровете от Сърбия и е използвала технологична структура от България. У нас е регистрирана и се помещава фирма, която създава (софтуерно програмира) и администрира онлайн платформи, чрез които се извършва измамната дейност. Счита се, че базата за изпиране на незаконно придобитите пари е била в Кипър.

Мрежата е привличала потенциални инвеститори онлайн и често се е свързвала с жертвите по телефона на английски и немски език с цел да ги примами да направят малки инвестиции, съобщават от прокуратурата. След първоначалните печалби жертвите са инвестирали повече пари, които впоследствие губели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:01 | 13.01.23 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още