Индийската централна банка започна пилотната програма на дигиталната си валута във вторник, позволявайки на избрани банки да я използват за трансакции на вторичния пазар на държавни ценни книжа, съобщава Bloomberg.
Банката е изтъргувала облигации за 2,75 млрд. рупии (33,3 млн. долара) през първия ден чрез новата валута, показват данни на държавната клирингова къща Clearing Corp. of India Ltd. Девет участващи банки са извършили 24 сделки на стойност 1,4 млрд. рупии с облигации с лихва от 7,38% и падеж 2027 г., 23 сделки за 1,3 млрд. рупии с лихва 7,26% и падеж 2032 г., както и една трансакция при лихва от 6,54% и падеж 2032 г.
Дигиталната рупия ще бъде тествана за използване от потребители на дребно до месец в избрани локации, казаха от централната банка в понеделник.
Пускането на е-рупията става на фона на усилената битка на страната срещу частните дигитални валути. Властите обявиха нов данъчен режим тази година, който засегна обемите търгувани монети на криптоборсите.
Пилотният проект е факт ден след като паричната служба на Сингапур започна тестове на дигиталната версия на местния долар. Китайската централна банка, еврозоната, Бахамите и др. също провеждат експерименти в сегмента.
Дигиталните валути на централните банки „ще предлагат на потребителите си същото преживяване от боравенето с валута в дигитална форма без рисковете, свързани с частните криптовалути“, посочиха от централната банка в документ за концепцията. Тези криптовалути на централна банка също така ще гарантират защита на потребителите „като се избягват вредните социални и икономически последствия от частните виртуални валути“.