С някои малки изключения цената на биткойна остана на равнище от около 19 хил. долара през почивните дни.
В понеделник тенденцията се запазва, като минути преди 10 ч. българско време стойността на монетата е 18 704 долара, поевтинявайки с 1,7% за последното денонощие, показват данни на CoinDesk.
Понижението се запазва и на по-широкия пазар. Етерът изтрива от цената си 3,3%, достигайки близо 1284 долара, рипълът пък е назад с 3,9%, а соланата с 5,2%.
Спадовете от уикенда слагат край на една турбулентна седмица на лихвени повишения от Федералния резерв и други централни банки, както и свиващи се икономически индикатори, които все по-упорито сочат към рецесия.
„Биткойнът остава под натиск заради макроикономическата среда и ние поддържаме (мнението), че нивото под 20 хил. долара остава силна възможност за купуване в средно- до дългосрочен план“, коментира Джо Дипаскале, главен изпълнителен директор на фонд мениджъра BitBull Capital.
За етера, който успешно осъществи дългоочакваното си актуализиране, известно като сливане, в средата на месеца, уикендът протече сходно, както този на биткойна – преобладаващо на червено. Монетата се търгува с понижение през десетте дена от сливането насам.
Междувременно властите в Южна Корея съобщиха, че Интерпол има издадена т.нар. червена заповед за ареста на съоснователя на Terraform Labs До Куон. Той е изправен пред обвинения, свързани със срива за 60 млрд. долара на криптовалутата, която създаде.
Индексът CoinDesk Market, който проследява представянето на 20 водещи криптовалути, остава до голяма степен без промяна на равнище от 940 пункта. Измерителят Fear & Greed Index, който оценява инвеститорските настроения, се понижава още от ниво „страх“ на „извънреден страх“.
В същото време скъпият долар намеква, че цените на криптовалутите ще продължат да се понижават. Въпреки това според автора на CoinDesk Лорънс Люитин криптовалутите, подобно на ценните книжа, реагират по-нюансирано на последните събития, включително увеличаването на лихвите от Федералния резерв със 75 базисни пункта.