fallback

Водещите криптоминьори са загубили над 1 млрд. долара по време на криптосрива

Core Scientific Inc., Marathon Digital Holdings Inc. и Riot Blockchain Inc. отчитат нетни загуби от съответно 862 млн., 192 млн. и 366 млн. долара за трите месеца до 30 юни

16:09 | 17.08.22 г.
Автор - снимка
Създател

Трите най-големи публично търгувани компании за добив на биткойни в САЩ са загубили над 1 млрд. долара през второто тримесечие, след като е трябвало да впишат серия обезценки заради срива на цените на криптовалутите.

Core Scientific Inc., Marathon Digital Holdings Inc. и Riot Blockchain Inc. отчитат нетни загуби от съответно 862 млн. долара, 192 млн. долара и 366 млн. долара за трите месеца, приключили на 30 юни, показват последните им отчети. Други водещи миньори като Bitfarms Ltd. и Greenidge Generation Holdings Inc., които представиха данни в понеделник, също бяха принудени да отпишат от стойността на притежанията си, след като цената на биткойна спадна с почти 60% през тримесечието.

И макар акциите на компаниите за добив на криптовалута да се радват на известно възстановяване през последните седмици, те все още са дълбоко на червено за годината. Миньорите трябваше да се разделят с част от трупаните биткойни и да продадат монети в опит да изплатят задължения и да покрият разходи за операции през второто тримесечие, което продължава и през третото.

„Публично търгуваните миньори все още се отказват от биткойн притежанията си с по-бърз темп от производствения им“, посочва в бележка Яранд Мелеруд, анализатор на Arcane Crypto. „Публично търгуваните миньори са продали 6200 монети през юли, с което месецът е вторият по най-много продадени биткойни за 2022 г.“, допълва той.

Миньорите обаче не са единствените участници в индустрията, които са поели значителен удар миналото тримесечие. Coinbase Global Inc., най-голямата американска криптоборса, отчете 1,1 млрд. долара загуба, а MicroStrategy – която също е активна в криптосектора, отчете нетна загуба от над 1 млрд. долара.

Водещите публично търгувани криптоминьори са продали 14 600 монети през юни, като са произвели 3900, отбелязва Мелеруд. Core Scientific е продала близо 80% от своите монети, за да покрие оперативни разходи и да финасира разрастване през юни. От Bitfarms пък са продали близо половината от притежанията си, за да се плати заем от 100 млн. долара през същия месец.

Миньорите набират повече дълг и продават притежаваните монети и техника, за да поддържат бизнеса си. Marathon сключи сделка за заем за допълнителни 100 млн. долара със Silvergate Capital Corp., рефинансирайки през това време съществуващата си кредитна линия за 100 млн. долара. Миньорът също така продаде техника за копаене за 58 млн. долара. Core Scientific пък сключи сделка за покупка на обикновени акции за 100 млн. долара с B. Riley Principal Capital II.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:42 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още