fallback

ФБР: Криптовалутите имат главната роля в киберпрестъпленията в момента

Криптовалутите са основната валута и средство „за улесняване на плащания при изнудване“, посочва Браян Ворндран, помощник-директор на киберподразделението на ФБР

13:07 | 17.02.22 г. 8
Автор - снимка
Създател

Криптовалутите и deep-fake технологиите (за създаване чрез изкуствен интелект на фалшиви видео и аудиоматериали – бел. ред.) все повече плашат американското правителство. Киберпрестъпниците стават все по-иновативни, а пазителите на реда изпитват все по-голяма трудност да ги настигнат. На това мнение поне е американското Федерално бюро за разследвания (ФБР).

Криптовалутите са основната валута и средство „за улесняване на плащания при изнудване“, посочва Браян Ворндран, помощник-директор на киберподразделението на ФБР по време на дискусия, организирана от Bloomberg. По думите му криптоактивите са основна тема в сегмента в момента.

Всички знаем, че блокчейнът ни предлага някои възможности, но все още остават редица големи предизвикателства, допълни Ворндран.

Биткойнът често се използва при плащания на незаконна дейност, тъй като е по-трудно да бъде проследен от традиционните трансакции.

Миналата година свързана с Русия хакерска група атакува инфраструктурата на Colonial Pipeline Co. и дейността на компанията бе блокирана, докато не плати откуп от 5 млн. долара в криптовалута. Месец по-късно американските власти съобщиха, че са възстановили 63,7 от 75-те използвани биткойна.

Компанията за пакетиране на месо JBS SA и дори полицията във Вашингтон също са сред жертвите на хакери, търсещи откупи.

От ФБР съветват да не се плащат исканите суми, тъй като по този начин се насърчава престъпната дейност.

Наскоро от бюрото са получили сведения, че криминални групи в Русия и Евразия са създали своеобразни колцентрове за подобряване на бизнеса си с изнудвания и споделят информация, събрана от жертвите си, коментира Ворндран.

Все по-голям проблем за властите е т. нар. синтетично съдържание, известно като deep fake. Напредъка на компютърните технологии е направил голяма крачка, позволявайки на престъпниците да мамят, подлъгват и изнудват, имитирайки други хора. Такива технологии и техният потенциал да ерозират демокрациите е едно от нещата, които държат Ворндран буден нощем, посочва той.

„Биометричната автентификация, лицевото разпознаване, дигиталните отпечатъци, имитиращите гласове – тези неща ще са огромно, огромно предизвикателство за силите на реда, за разузнавателната общност през следващите 5-10 години“, каза още той.  

Един от основните проблеми за властите в САЩ е това, че компаниите и организациите не съобщават, когато подобна кибератака се случи. Причините варират – от невежество до недоверие в действията на властите.

Ворндран посочва, че властите разполагат с данни за само 20% до 25% от киберпрестъпленията в страната – твърде малък обем, за да бъде от полза, особено когато се правят опити да се разгадаят бъдещите ходове на престъпниците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още