Саудитска Арабия, един от най-големите емитенти на облигации сред развиващите се икономики за 2024 г., започва новата година със засилване на финансирането, тъй като Рияд търси пари да покрие растящите разходи за инфраструктура в рамките на мащабния си план за икономическа трансформация, съобщава Bloomberg.
Държавният фонд на Кралството си осигури заем в размер на 7 млрд. долара чрез група от 20 международни и регионални банки. Няколко часа по-рано финансовото министерство започна продажбата на доларови облигации, след като преди това набра 2,5 млрд. долара чрез заеми от три чуждестранни банки.
Съгласно плановете на престолонаследника принц Мохамед бин Салман за трансформиране на най-големия износител на суров петрол в света, събрани в проекта „Визия 2030“, правителството харчи стотици милиарди долари за инфраструктура – от нови градове като проекта „Неом“ до електрически превозни средства и полупроводници. Кралството също така е домакин на световното първенство по футбол за мъже през 2034 г.
Прогнозите показват, че бюджетът на страната ще продължи да отчита дефицит поне през следващите няколко години, което означава, че трябва да разчита повече на заеми.
Цената на петролния сорт Брент се движи около 76 долара за барел, под изискването на Рияд за равнище на рентабилност от над 90 долара за барел, което ще му позволи да балансира бюджета си за 2025 г., изтъква Международният валутен фонд (МВФ).
Саудитски официални представители отбелязват, че някои от мащабните правителствени планове за разходи ще бъдат отложени, докато Рияд се фокусира върху приоритетни инвестиции, като подготовката за домакинство на Азиатското футболно първенство през 2027 г. и световния турнир през 2034 г. Това отчасти се дължи на финансови ограничения и цели избягване на прегряване на икономиката, добавят те.
Доларови облигации
Правителството започна процеса по продажба на първите си облигации за годината в понеделник, заявявайки, че планира да издаде три транша в долари, разкрива източник, запознат с темата.
Цената и размерът на три-, шест- и десетгодишните облигации вероятно ще бъдат определени по-късно през деня, добавя източникът. Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc. и JPMorgan Chase & Co. са основните банки, консултанти по сделката.
Нуждите от финансиране на Кралството тази година се оценяват на 139 млрд. риала (37 млрд. долара), става ясно от изявление на Националния център за управление на дълга. Малко над 100 млрд. риала ще покрият бюджетния дефицит, докато останалите пари ще бъдат използвани за изплащане на падежиращия дълг.
Освен облигации, саудитското правителство вероятно ще разчита и на заеми. Тригодишният револвиращ кредит от 2,5 млрд. долара, обявен миналата седмица, беше осигурен от три банки – Abu Dhabi Islamic Bank, Credit Agricole SA и Dubai Islamic Bank.
Кралството е продало облигации на международните пазари за 17 млрд. долара през 2024 г., нареждайки се на второ място след Румъния сред развиващите се пазари, изчислява Bloomberg. Всички саудитски облигации за периода са деноминирани в долари.
За тази година финансовото министерство заяви, че може да търси други валути, за да разнообрази базата си за финансиране.
Цялостното облигационно финансиране на Саудитска Арабия през миналата година, включително сделки, извършени от контролирани от държавата субекти като суверенния фонд, възлиза на около 50 млрд. долара.
Правителството очаква да отчете фискален дефицит от около 2,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година.