fallback

Щерьо Ножаров: Буди въпроси защо при икономически ръст нямаме бюджет за 2025 г.

Кризата в управлението на публичните финанси не вдъхва увереност на икономическите контрагенти за развитието им в България, смята Михаил Кръстев

13:25 | 30.12.24 г.

Буди доста въпроси това защо се случва в нормална година, когато дори икономическият растеж е по-голям от очаквания, да влизаме в 2025 г. без бюджет. Това коментира пред Nova News Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в Българската стопанска камара (БСК).

„Случаите, в които преди това се е случвало – през 2021 и 2022 г., бяха периоди на глобална световна пандемия. Сега няма нищо, което да предполага да влизаме без бюджет в годината“, каза той.

Според него обаче това не е фатално, защото в чл. 87 от Закона за публичните финанси се говори за отчитане на влезлите в сила актове на Народното събрание и Министерския съвет, а не за ограничение от 1/12 на разходите от бюджета за всеки месец. Той отбеляза, че събраните приходи ще бъдат по-високи заради скока на заплатите и ниската безработица.

Винаги ще има пари за пенсии, винаги ще има пари за здравноосигурителната каса, винаги ще има пари за държавния осигурителен разход, каза пред Nova News Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза на стопанска инициатива.

Според него заложените приходи в бюджета за 2025 г. са рекордни въпреки съмненията дали ще се осъществят част от тях като екстравагантната идея за данъчната амнистия.

Докато икономиката продължава да расте, държавата има приходи. Просто не са толкова, колкото са разходите, каза той.

Според него не може бюджет да бъде разписван като отправна точка на законоустановения максимум от 3% бюджетен дефицит.  

Ножаров отписа отминаващата 2024 г. като година на стабилизиране. „България по доходи се оказа сред държавите с високи доходи по една от квалификациите. Беше година на спадаща инфлация“, каза той.

„Индексът на фактическото потребление достига 70% от средното за ЕС, 64% по паритет на покупателната способност сме от БВП на човек от населението. Към края на 2024 г. сближаването продължава. Икономиката постига някаква стабилност през 2024 г.“, допълни Ножаров.

Според Кръстев обаче това е била „година на стабилизация, но година на не-напредък“.

„Макар че икономиката се представя добре, политическата криза и кризата в управлението на публичните финанси, последният и най-ярък симптом на която е внесеният бюджет за 2025 г., не вдъхва увереност на икономическите контрагенти за тяхното развитие в България“, каза той.

Според него влизането в Шенген и близостта на еврозоната повишават самочувствието, но и очакването на хората за техните доходи.

„За да отговори икономиката на тези очаквания, трябва да има развитие и то не просто продължаващо от последните няколко години, а ново инвестиционно развитие“, каза Кръстев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:25 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още