fallback

Служебният премиер прехвърли отговорността за неприетия бюджет към парламента

Според Димитър Главчев след като „в този вид не им харесва на политиците“, предложеният проектобюджет е трябвало да бъде отхвърлен

15:55 | 23.12.24 г.

Служебният премиер Димитър Главчев прехвърли отговорността за неприетия бюджет за 2025 г. към парламента и призова Народното събрание да работи.

„Не ми се ще да говоря за работата на други институции, но когато сме свързани, няма как да стане по друг начин“, каза Главчев в началото на днешното заседание на Министерския съвет. Той посочи, че правителството е внесло проекти за държавен бюджет, бюджет на Националната здравноосигурителна каса, както и бюджет на Националния осигурителен институт.

„Добре, няма да бъде приет, защото в този вид не им харесва на политиците, но тогава поне да го бяха отхвърлили. Това става бързо. Ако го бяха отхвърлили – да се произнесат по някакъв начин, да вземат отношение, щяхме да имаме възможност да внесем закон за удължаване на предишния бюджет. Сега нямаме такава възможност, защото ще нарушим закона", каза Главчев.

„Призовавам Народното събрание да работи, но те пък си спазиха правилника и излязоха във ваканция“, каза още служебният министър-председател, припомняйки взетото миналата седмица решение на парламента да почива до 5 януари включително.

Всъщност според Закона за публичните финанси правителството трябваше да внесе проекта си за държавен бюджет до края на октомври. Това обаче не се случи. Още в началото на октомври Главчев увери, че Министерският съвет има готовност да внесе предложението си, но ще направи това, след като преминат извънредните парламентарни избори. След това внасянето му изчакваше да преминат срещите между представители на различните парламентарно представени сили и Министерството на финансите във връзка с предлаганите приходни и разходни мерки. След това Главчев заяви, че ще изчака да „се изясни политическата ситуация“, преди да внесе проектобюджета. В крайна сметка предложената финансова рамка беше публикувана три дни след избора на Наталия Киселова за председател на Народното събрание.

По време на днешното заседание на правителството Главчев отново изтъкна ролята на служебния кабинет за пълноправното членство в Шенген.

„От 31 март, когато бяхме приети по въздух и вода досега само една седмица не е било служебното правителство, което значи, че има някакъв принос за приемането ни по суша“, каза той.

Главчев посочи, че се очаква критерият за ценова стабилност, необходим за членството на България в еврозоната, да бъде постигнат в средата на януари.

„Имах възможност на Европейския съвет да говоря с Европейската комисия и да ги помоля за по-бърза оценка по конвергентния доклад. Като включим и конвергентния доклад, който Европейската централна банка трябва да ни даде, то и пътят към еврозоната поне в рамките на нашия мандат си стои отворен и безпрепятствен“, каза още Главчев.

Той отново коментира неподписаното споразумение с Украйна в сектор „Сигурност“. Миналата седмица Главчев поиска становището на Народното събрание по въпроса, но председателят на парламента Наталия Киселова заяви, че подписването му е в правомощията на Министерския съвет, а не на Народното събрание.

„Многократно заявих, че няма никакви притеснения по него, освен десетгодишния срок на действие“, каза Главчев. Според него подписването е щяло да наруши тълкувателно решение на  Конституционния съд от 1992 г., според което служебните правителства имат пълните си правомощия, но в рамките на времевия си мандат.

„Силно се надявам, че не мислят, че 10 години ще бъде това служебно правителство, за да може да подпишем такова споразумение, така че оставихме на следващо правителство да го направи“, каза Главчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:55 | 23.12.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още