Служебният премиер Димитър Главчев обясни разходната част на предложения проектобюджет за 2025 г. с гласуванията на предишни Народни събрания и с работата на бившия финансов министър Асен Василев. За изготвянето на приходната част пък посочи, че е отговарял същият екип, който е работил по нея в предишни пет правителства.
„Цялата разходна част е гласувана от предишни Народни събрания на базата на бюджет, който е приет от предишно Народно събрание и изготвен от редовното правителство с финансов министър Асен Василев. Всички разходи са заковани и ние сме се придържали именно към това, ръководейки се от основното – ние сме служебно правителство и няма как да правим „резки движения“, каза Главчев в началото на днешното заседание на Министерския съвет.
Той посочи, че финансовата рамка влиза в условието за 3% дефицит, за да се запази пътят към еврозоната и на същия принцип е изработена и приходната част на бюджета. „Досега не сме видели някакви сътресения, смятам, че и сега няма да има. Ако имат други виждания народните представители, могат да не приемат бюджета с всичко, което произтича от това действие“, каза служебният премиер.
Главчев коментира и средствата за асистирана репродукция, като категорично отрече да са пренасочвани към помощи за земеделски производители.
„Интересно е кой е този следовател, който е разбрал, че точно тези пари са дадени за земеделците. Става за спекулации, но не е вярно. Има и налични пари, които да бъдат предоставени до края на годината, за следващата година са предвидени почти двойно повече пари за асистирана репродукция, разбира се, при условие че Народното събрание приеме бюджета“, каза още той.
Служебният министър-председател не пропусна да поздрави министрите от кабинета си с приемането в Шенгенското пространство и по суша, като приписа именно на екипа си основните заслуги.
„Ние сме от 31 март членове на Шенген по въздух и по вода и 9 месеца само служебни правителства е имало в почти непроменен състав. Очевидно служебното правителство си е свършило работата, за да може за този период вече да ни приемат и по суша, за да станем пълноправен член на Шенген“, каза той.
Основен фокус на водещи икономисти във връзка с разходната част на бюджета са средствата за повишаването на заплати в Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и възнагражденията в университетите. И трите увеличения бяха гласувани през пролетта, след приемането на бюджета за 2024 г. Поправките в Закона за висшето образование, които обвързват заплатите на преподавателите със средните за страната, бяха внесени от ГЕРБ-СДС. Около увеличението на възнагражденията в армията се обединиха всички парламентарни групи, а срещу ръста на заплатите в МВР, гласуван през март, се обявиха единствено от ПП-ДБ, според които подобна промяна трябва да се прави през Закона за бюджета.