fallback

Васил Караиванов: Има проблеми и в приходната, и в разходната част на Бюджет 2025

Икономистът изрази съмнение и доколко ще сработи предлаганата данъчна амнистия, от която правителството очаква да събере над 5 млрд. лв.

14:00 | 12.12.24 г.

Има проблеми и в приходната, и в разходната част на предложения законопроект за бюджета за 2025 г., но ситуацията много добре ни показва какви са проблемите като цяло в заложените назад във времето закони. Това каза Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Фискалната устойчивост е заложено да бъде нарушена няколко години назад, когато бяха приети закони, които дефинират как ще нарастват разходи за пенсии, как ще нарастват заплати, без да са вързани с приходи“, каза Караиванов.

Той посочи, че никога досега не е имало позиция на Българската народна банка (БНБ) относно проект за бюджет и по думите му това е прецедент.

„В икономиката има просто правило – приходите определят разходите. Няма как в джоба да имаш 20 лв. и да похарчиш 35 лв.“, посочи той.  

„Когато едно служебно правителство стигне дотам да му се наложи да предложи бюджет, това е нещо хубаво от гледна точка на това, че се виждат всички скелети в гардероба, заложени назад във времето от парламентаристи“, заяви икономистът.

Според него още конвергентните доклади за готовността на България за еврозоната са обърнали внимание на необходимостта от „сериозно рязане“ на разходната част в бюджета. Това обаче може да се случи само със силна политическа воля – силно правителство, подкрепено от силно мнозинство, което да каже, че няма да увеличава разходите за година и половина или две, за да не се изпадне в много тежка криза.

Според Караиванов бюджетът крие проинфлационни рискове заради връщането на ДДС за ресторантите и хляба на 20%, акцизите върху алкохола и тютневите изделия. Само от тези ходове има ускоряване от 1,5% на заложената инфлация, като се добавят и ръстовете на минималната заплата и осигурителната база.

Само с тези мерки можем да си заложим между 1,5% и 2% инфлация за следващата година, каза още той.

Според икономиста големият проблем с предложения данък върху подземните богатства е това, че се променя структурата на данъчната система в България – изведнъж може да се въведе нов вид данък, който директно облага оборота на компаниите. Днес е миннодобивната индустрия, утре може да е друго – IT сектора, или друг, който изкарва пари в съответната година, каза още той.

„В закона за публичните финанси е много ясно записано, че бюджетът на страната трябва да бъде балансиран. Разходната част не трябва да е повече от 40%, а за 2025 г. са заложени 46%. Има закон, в който ясно са дефинирани параметрите как се прави бюджет“, отбеляза Караиванов.  

Той изрази съмнение и доколко ще сработи предлаганата данъчна амнистия, от която правителството очаква да събере над 5 млрд. лв. Според него не е реалистичен заложеният икономически ръст от 2,8% и достигане на брутен вътрешен продукт (БВП) от 215 млрд. лв. догодина.

„Ще бъда щастлив, ако стигнем 200 млрд. лева БВП догодина. Това ще бъде чудо. При 200 млрд. всичко много ще се промени и ще бъде още по-голямо чудо влизането на България в еврозоната.“

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:57 | 12.12.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още