fallback

Икономист: България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност

Няма нито една ефективна мярка за създаване на индустрия с висока добавена стойност, посочи доц. Григор Сарийски

20:00 | 26.11.24 г. 4
Автор - снимка
Създател

България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това съобщи пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН.

"Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, в момента е с една седма по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни минимални заплати, а в момента нашата минимална работна заплата (МРЗ) е една трета по-малка, отколкото румънската", направи сравнението той.

Според икономиста България е все още далеч от конвергенция със страните от Европейския съюз (ЕС), въпреки че две десетилетия България е в ЕС. Той подчерта, че дори страни извън Евросъюза ни изпреварват по доходи. И посочи за сравнение Сърбия и Черна гора, като нашите заплати са с една десета по-ниски от техните.

По думите му начинът, по който работи еврозоната в момента, няма нищо общо с понятието за оптимална валутна зона и влизането в нея може да донесе повече пасиви, отколкото позитиви. Григор Сарийски изтъкна, че това предоставя на централната европейска администрация още един лост за политически натиск.

Икономистът подчерта, че три пъти е по-ниска линията на бедност, отколкото са разходите за издръжка, по изчисления на КТ „Подкрепа“.  

Що се отнася до феномена „работещите бедни“, той е на мнение, че причината е в ниската добавена стойност, като проблемът може да се реши, но резултатът ще се вид след пет и дори десет години и поради тази причина нито едно правителство, или почти нито един бизнес нямат интерес от създаване на такава среда и такива действия.

Доц. Сарийски е убеден, че липсата на предприемачески дух и създаването на собствен бранд е причината за изоставането при българския бизнес. И подчерта, че резултатът е „при такова производство – такива заплати“.

Той е на мнение, че изоставането се дължи на дълбоко сбъркания модел на интеграция, при който продължава да се работи по модела на ишлеме, типичен преди 15-20 години. Икономистът е категоричен, че няма нито една ефективна мярка за създаване на индустрия с висока добавена стойност, за да се стимулират иновативни стартъпи. „Стимулите отиват към сектори, които не произвеждат висока добавена стойност“, заяви доц. Сарийски и напомни, че това са сектори като хотели, ресторанти, производство на хляб.

Той предупреди, че на този фон публичните разходи изпреварват приходите и ще дойде моментът, в който спешно ще трябва да се вземат мерки за бюджета с „рязане на живо месо“ от публичните разходи, за да влезе България в изискването за бюджетен дефицит от 3%.

Доц. Сарийски посочи, че инвестициите в България са намалели, защото инвеститорите не са склонни да влагат парите си в страна, в която има поредица от предсрочни избори и няма редовно правителство. "Свиването на възможното поле на инвестиции не трябва да се пренебрегва като фактор в съпоставката между 2008 г. и сега", коментира икономистът.

Що се отнася до структурата и размерът на работната сила доц. Сарийски напомни, че в онези години „все още имаше наличност на доста квалифицирани хора, с които можете да правите бизнес“. По думите му сега състоянието на пазара на труда е коренно различно, след като доста от българите излязоха в чужбина.

Икономистът предупреди, че проблем у нас е непредсказуемостта на средата. В момента се говори за премахване на прага на осигурителния доход, облагането на банките за свръхпечалба. „Инвеститор, който вижда, че нещата се решават от днес за утре, не е склонен да инвестира на такова място. И не на последно място е ограниченият вътрешен пазар“, отбеляза икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:43 | 26.11.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още