Свиване на разходната част, привличане на инвестиции или постигане на дефицит под 3% трябва да бъде водещ приоритет в бюджета за 2025 г.? Приемането на финансовата рамка за следващата година е една от основните теми пред 51-вото Народно събрание, което все още не е успяло да завърши първото си заседание месец след провеждането на предсрочните парламентарни избори.
Bloomberg TV Bulgaria се допитва до водещи експерти за тяхното мнение относно приоритетите в бюджета за следващата година.
„Има голяма разлика в бюджета, който се прави от правителства, които планират да бъдат поне 4 години на власт, и от правителства, които планират да бъдат няколко месеца. Разликата е в това, че когато се търси бързо одобрение от избирателите се търсят и бързи разходи – увеличаване на заплатите, осигуровките и други социални разходи. Въпросът е, че когато се прави подобрение в продуктивността на икономиката, това води до задлъжняване“, смята Пламен Димитров, управител на „Кофас България“.
„Виждаме, че в момента има два основни проблема пред България, които бюджетът по никакъв начин няма да засегне следващата година. Имаме намаляващ експорт и много тежко намаляващи външни инвестиции. Ако трябва да избираме къде да бъдат вложени парите от бюджета, те трябва да бъдат вложени точно по тези две линии, тъй като по този начин българската икономика става по-богата и се преструктурира. Тогава може да има повече пари за социални придобивки“, каза още той.
Според икономиста Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, сегашната ситуация в парламента се характеризира с две неща – много е ясно какво трябва да се направи и е абсолютно сигурно, че няма да бъде направено.
„Това, което трябва да се направи, е: да се съкратят разходите, да се помисли за алтернативи за увеличаване на доходите без намеса на правителството, да се премахне автоматичното нарастване на минимални и други заплати и привилегии, да се възстанови универсалното облагане с ДДС, да се въведе нулев данък върху реинвестираната печалба, да се въведе правилото 1/5 от преките данъци върху дохода (корпоративен или на физически лица) да остава там, където е произведен, за да имат пари общините. И не на последно място – правителството трябва да удължи сроковете на вече сключени концесии и да предостави нови такива, за да се удължи хоризонтът на предвидимост в стопанството“, каза той.
За икономиста Юлиан Войнов приоритетите са тези, за които говорим от дълго време.
„Имайки предвид, че все пак имаме една много важна цел – влизането в еврозоната, първият приоритет при всички случаи би трябвало да е вкарването на бюджетния дефицит в рамките от Маастрихтските критерии. Това е реалистично да се очаква и мисля, че ще видим точно такъв бюджет, представен в парламента“, посочи той.
„Оттам нататък вече става въпрос как да постигнем този дефицит. Пътищата за това са два – единият чрез намаляване на разходите, вторият е чрез увеличаване на приходите. Това, което може да се каже за разходите, е, че в България публичните финанси са изключително неефективни по отношение на тяхното изразходване. Ако трябва да говорим за разходната част на бюджета от гледна точка на това, доколко те са важни за икономическото развитие – трябва да кажем, че ръстът на БВП се определя от 3 основни фактора: инвестициите в икономиката, работната сила и производителността на труда и иновациите“, коментира икономистът.
Всички отговори гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.