Гърция планира да набере 11 млрд. евро от международните пазари през 2025 г., след като рейтинговите агенции повишиха оценките си за страната заради постигането на фискална стабилност, съобщава гръцката онлайн медия Ekatimerini.
Присъствието на гръцката държава на пазарите на облигации през следващата година се очаква да бъде по-интензивно в сравнение с тази година поради увеличените нужди от финансиране на държавния бюджет, добавя медията.
Според встъпителния доклад за бюджета, представен на парламента от министъра на националната икономика и финансите Костис Хатзидакис, нетните заеми на държавата през 2025 г. ще бъдат почти двойно по-големи в сравнение с тази година.
Според прогнозата нетният дълг на Гърция ще достигне 8,5 млрд. евро през 2025 г. в сравнение 4,07 млрд. евро през 2024 г.
За да покрие своите финансови нужди, държавата ще събере 11 млрд. евро от пазара на облигации спрямо приблизително 9 млрд. евро, които се очаква да набере тази година.
Повишените нужди от заеми през 2025 г. произтичат от очакваното увеличение на бюджетния дефицит на касова основа до приблизително 4,4 млрд. евро през следващата година от 3 млрд. евро, колкото се очаква да достигне през 2024 г.
Ако нетните заеми от 8,5 млрд. евро се добавят към амортизацията за 5,5 млрд. евро, които държавата трябва да плати за обслужване на публичния дълг, общите нужди от финансиране възлизат на 14 млрд. евро.
Разликата се очаква да бъде осигурена от европейските фондове и други източници, добавя Bloomberg.
Гърция продължава усилията си да намали съотношението на дълга и брутния вътрешен продукт (БВП) след възстановяването от пандемията. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви в понеделник план за предсрочно изплащане на спасителните заеми, както и по-ранно изплащане по дългосрочни облигации на Гърция с матуритет в периода 2033-2042 г.
Гърция очаква икономиката да се разшири с 2,3% през 2025 г. в сравнение с прогнозен растеж от 2,2% през тази година.
Според проектобюджета на страната за догодина публичният дълг ще спадне до 147,5% от БВП през 2025 г. от 154% през 2024 г.
Първичният излишък се очаква да намалее леко до 2,4% от БВП догодина от 2,5% през тази година, а бюджетният дефицит – до 0,6% от 0,7%, колкото се очаква да бъде през 2024 г.